Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA 2023
ACH, WIĘC TO TAK
Warsztaty kolażu dla dzieci
28 maja godz. 12.00
sala warsztatowa; zapisy kasa@mik.waw.pl
uczestnicy: 15 dzieci (od 10 roku życia)
dostępność: tłumaczenie PJM (możliwość zgłoszenia do 26.05)
Materiały potrzebne do warsztatów: gazety z ilustracjami, niepotrzebne i zniszczone książki, albumy i pocztówki.
Dlaczego Szymborska lubiła goryle? Co widziała w kałużach i czy chciała mieszkać w średniowiecznym zamku? A może wolała podziwiać ptaki w locie? Czy jej ulubionym warzywem była cebula?
Inspiracją warsztatów jest postać i twórczość Wisławy Szymborskiej, której setne urodziny obchodzimy w tym roku. Sztuka kolażu była poetce bardzo bliska, znane są jej zabawne kolażowe pocztówki, które wysyłała do przyjaciół. Podczas warsztatów pojawią się cytaty z wierszy, a także historie z życia Szymborskiej. Spróbujemy dowiedzieć się, czym się zachwycała i jak widziała świat, przeczytamy razem utwór „Urodziny” a następnie wykonamy kolażowe portrety autorki a być może też jeden wspólny portret. Wypróbujemy rożne techniki wycinania, będziemy pracować z nowymi i starymi gazetami oraz z pięknie ilustrowanymi albumami. Na rozgrzewkę wykonamy wspólne ćwiczenia – np. uczestnicy kolejno będą dodawać do jednej ilustracji swoje elementy, a następnie indywidualnie zanurzymy się w swoim własnym świecie. Każdy z nas ma inną wrażliwość i pomysły, dlatego też z pewnością prace zaskoczą różnorodnością. Kolaż sprzyja koncentracji i rozbudza wyobraźnię, ma znaczenie terapeutyczne.
Marta Janik – artystka kolażu. Interesuje ją dadaizm i surrealizm. Jej prace wydrukował m.in. „Kwartalnik Przekrój” i „Maintenant”, niezależny magazyn dada publikowany w Nowym Jorku przez Three Rooms Press. Brała udział w wystawach grupowych, m.in. w USA, Irlandii, Belgii, we Włoszech. Obecnie mieszka w Warszawie, wcześniej siedem lat żyła w Berlinie, gdzie m.in. pracowała jako przewodniczka w Muzeum Salvadora Dali. Jej projekt „Język kolażu/Collage Language” dla Domu Kultury „Praga” został w 2020 roku Laureatem 11 Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Zdobył I Miejsce w kategorii Instytucje Animacji Kultury. W ostatnich latach prowadziła gościnnie warsztaty, m.in. podczas Birr Vintage and Arts Festival w 2021 i 2022, podczas festiwalu kolażu „New Reality” w Cappoquin w Irlandii oraz obecnie w Muzeum Karykatury w Warszawie.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej