We współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury w dniach 10-14 marca 2022 r. odbędą się warsztaty „The Roots – siła ukorzenienia”. To międzynarodowe warsztaty i platforma wymiany doświadczeń dla kobiet i osób AFAB zajmujących się sztukami performatywnymi. Pięciodniowe zajęcia poświęcone będą odkrywaniu, wzmacnianiu i wykorzystywaniu herstorii i queerstorii w praktyce artystycznej.
Warsztaty są darmowe, a zgłoszenia przyjmujemy do 3 marca 2022 r.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy
Uwaga: W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo przyjmujemy zgłoszenia tylko od osób zaszczepionych przeciwko covid-19 lub ozdrowieńców z ważnym certyfikatem covidowym.
The Roots – siła ukorzenienia
W teatrze kobiety stanowią niepodważalną siłę, która uwidacznia się w szczególności w projektach współtworzonych przez zespoły złożone z kobiet zawodowo zajmujących się teatrem. Dramatopisarek, reżyserek, aktorek, krytyczek, scenografek, lalkarek, tancerek, choreografek i wielu innych. To ich potencjał, nasz potencjał, ukazują projekty takie jak zainicjowany w 1986 r. The Magdalena Project. Mimo to nasza twórczość i nasz wkład są często niedocenianie, a czasem nawet niezauważane. To jednak budowanie w nas samych wewnętrznej siły, tworzenie przestrzeni dla siebie nawzajem, dbanie o inne kobiety teatru i ich widzialność jest z naszej perspektywy największym zadaniem na dziś. Odkrywanie herstorii i zawiązywanie sojuszy w celu budowania jej nowych odsłon dla przyszłych pokoleń jest jednym z narzędzi wzmacniania teatralnych zawodowczyń.
Warsztaty realizowane będą w ramach międzynarodowej platformy Women Performing Europe stworzonej przez TERAZ POLIŻ, niemiecką grupę Protagon, włoski Teatro Nucleo i kobiety legendarnego Odin Teatret we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.
Warsztaty krążyć będą wokół tematu budowania herstorii i realizowane będą przez duety artystek wybrane w ramach zespołu współtworzącego Women Performing Europe: Julię Varley, Martę Jalowską, Kamilę Worobiej, Dorotę Glac, Natashe Czertok, Veronicę Ragusę, Karolinę Micułę, Barbarę Luci Carvallo, Lauren Boissonnet a także przez założycielki The Magdalena Project i twórczynie krytycznego czasopisma praktyczek teatru Open Page: Geddy Aniksdal, Gilly Adams, Brigitte Cirla i Maggie Gale. Wszystkie one będą dzielić się z warsztatowiczkami_owiczami i publicznością swoimi praktykami z pola sztuk performatywnych: aktorstwa, reżyserii, muzyki, tańca, ruchu, krytyki i autokrytyki.
W ramach “The roots – siła ukorzenienia” odbędzie się także otwarte dla szerokiej publiczności sympozjum pod hasłem “Siła ukorzenienia”, podczas którego prowadzące oraz zaproszone gościnie z Polski, m.in. prof. Krystyna Duniec, Alka Nauman, Magdalena Staroszczyk, Zofia Dworakowska opowiadać będą o swojej pracy z herstorią. Planujemy również pokazanie “The Flying Carpet – work demonstration” Julii Varley.
Women Performing Europe – The Magdalena Project Across Borders to europejski projekt współtworzony, w ramach programu Erasmus+, przez cztery zespoły teatralne z Niemiec, Polski, Włoch i Danii: Protagon, TERAZ POLIŻ, Teatro Nucleo i Odin Teatret. Jego zadaniem jest stworzenie platformy wzmacniającej kobiety zawodowo zajmujące się teatrem poprzez wymianę doświadczeń i praktyk, realizowanie warsztatów, otwieranie dyskusji o możliwościach teatru inkluzywnego, wkluczającego, integrującego, a także testowanie pionierskich praktyk edukacji feministycznej w teatrze.
Koordynacja (MIK): Katarzyna Stanisławska k.stanislawska@mik.waw.pl.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej