Ach, to był szał TAKE IT EASY – piosenki Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza
20 czerwca 2022 r. (pon) 19:00 | Swing Club
TAKE IT EASY to grupa grająca w stylistyce swingu. Tworzą ją: weteran polskiego jazzu, saksofonista Przemek Dyakowski oraz młodzi, wybitnie utalentowani trójmiejscy jazzmani.
Skład zespołu: Przemek Dyakowski /saksofon tenorowy, lider/; Joanna Knitter /wokal/; Artur Jurek /fortepian/; Dominik Bukowski /wibrafon/; Wojciech Staroniewicz /saksofon/; Janusz „Macek” Mackiewicz /kontrabas/; Maksymilian Kreft /perkusja/.
Zespół występował na wielu festiwalach: Jazz w Lesie w Sulęczynie, Gdańskie Noce Jazzowe, Złota Tarka w Iławie, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Sopot Molo Jazz Festival, Skok Jazz Sopot, Komeda Jazz Festiwal w Słupsku, Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski), Festiwal Jazz o Zmierzchu (Olsztyn), Festiwal Jazzu Tradycyjnego (Rybnik), Jazz Nad Odrą oraz grał support dla Roda Stewarta w Stoczni Gdańskiej, Koncertował tez na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (Gdynia) a także w wielu polskich klubach, m.in. warszawskim Tygmoncie, sopockich – Kawiaretonie i Sfinksie, gdyńskim Uchu, Klubie Jazzowym NOSPR.
W 2005 r. w sopockim Kawiaretonie zespół nagrał płytę, na którą składają się powszechnie znane i lubiane standardy jazzowe. Krążek ten został dołączony do numeru miesięcznika „Jazz Forum” i zyskał bardzo przychylne recenzje. Kolejno ukazały się: Take It Easy III (2012) nagranie wzbogacone aranżacjami w wykonaniu kwartetu smyczkowego Capelli Gedanensis, Take it Easy IV – SWING!, album nagrany live w Radiu Gdańsk i wydany w 2016 roku (znalazły się w nim kompozycje członków zespołu napisane do tekstów wokalistki Joanny Knitter) oraz najnowsza płyta wydana w 2019 roku Take it Easy V Ach to był szał… (tu piosenki Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza śpiewa Joanna Knitter).
Przemek Dyakowski – weteran polskiego jazzu, znakomity saksofonista, muzyk, kompozytor jazzowy, animator kultury, lider formacji Take It Easy.. Dziennikarz muzyczny, propagator jazzu w Trójmieście, współtwórca klubu Ucho w Gdyni, w którym organizuje koncerty jazzowe.
Artystycznie ukształtował go Kraków lat 50. i 60. W jego życiu, jak w lustrze, odbija się polskie życie kulturalne ostatnich kilku dekad. Za swój największy sukces uważa wieloletnią grę w zespole „Swing Old Stars” legendarnego Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza wraz z Wojtkiem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim i Januszem Kozłowskim.
Przyjaźnił się z Piotrem Skrzyneckim, Wiesławem Dymnym i Zygmuntem Koniecznym z „Piwnicy pod Baranami”. Grywali tam najlepsi muzycy tworzący historię polskiego jazzu. To on odkrył talent Ewy Demarczyk.
Od 1964 roku mieszka w Gdyni. Działał w Klubie Studentów Wybrzeża Żak, występował m.in. z Włodzimierzem Nahornym. W latach 70. był członkiem grupy Rama 111; współpracował m.in. z Marianną Wróblewską, zespołem Niebiesko-Czarni, Hanną Banaszak i wieloma młodymi muzykami Trójmiasta.
W latach 90. twórca legendarnego Sax Clubu, działającego przez wiele lat przy Teatrze Miejskim w Gdyni.
W 2007 roku ukazała się pierwsza autorska płyta artysty Melisa (z udziałem m.in. Leszka Możdżera), a w 2017 Illinois Jacquet In Memoriam, na której pojawił się wraz z czołowymi polskimi tenorzystami, m.in. Janem Ptaszynem Wróblewskim i Januszem Muniakiem.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej