#LasRzeczy
14 lipca – 13 sierpnia 2023 r. | Galeria Foksal
wernisaż 14 lipca (pt) 18:00
wstęp wolny
W lipcu i sierpniu w Galerii Foksal odbędą się prezentacje trzech wystaw w ramach projektu #lasrzeczy 2023. Do współpracy zaproszeni zostali: Kinga Dobosz, Michał Kmiecik oraz Martyna Miller. Rozmowy z wymienionymi artystkami / artystami pozwoliły szeroko zakreślić problematykę tegorocznej edycji programu i objąć wszystkie jego części hasłem ,,Eros, Tanatos i Mindfulness’’.
Kinga Dobosz „ZenSPACE.3000”
14-16 lipca
Jeśli to prawda, że praca jest początkiem, jeśli to prawda, że praca jest kluczem do zrozumienia ludzkości, to przez pracę ludzie po długim czasie całkowicie oddalili się od zwierzęcości.
Georges Bataille, ,,Łzy Erosa’’
Żyjąc w kapitalizmie zapominamy o zaspokajaniu elementarnych potrzeb, a praca staje się celem samym w sobie. Umożliwia to korporacjom drenowanie zasobów pracownic(-ników), ale nie zapewnia ich maksymalnej wydajności. Przeciwnie – stres, zła dieta i depresja uniemożliwiają pracę na najwyższych obrotach. Częstą strategią pracodawców i przełożonych staje się więc wykorzystywanie miękkich technik zarządzania, w tym mindfulness (nazywanym również medytacją uważności), które ma nam pomóc w byciu świadomym wszelkich doznań fizycznych, umysłowych i emocjonalnych oraz przyjmować je ze zrozumieniem i spokojem. Czy mindfulness można odzyskać na potrzeby dbania o własne granice, czy może posługując się nim w pracy rozmywamy je do cna? Czy szukając odpowiedzi na pytania o różnicę między wyzyskiem a zarządzaniem, o możliwość równowagi między życiem zawodowym a osobistym, skłaniamy się jeszcze ku krytycznej refleksji nad miejscem w systemie władzy? Może realizujemy scenariusz napisany właśnie przez nią?
Michał Kmiecik ,,Northern white”
28-30 lipca
To, co o nich wiemy [pradawnych ludziach], pozwala stwierdzić, że wiedzieli – w odróżnieniu od zwierząt – o czekającej ich śmierci.
Georges Bataille, ,,Łzy Erosa’’
Michał Kmiecik zajął się tematem nosorożców północnych – northern white – gatunku, którego ostatni samiec zmarł 19 kwietnia 2018 roku. Na świecie pozostały już tylko dwie samice.
Martyna Miller
11-13 sierpnia
Celem tego projektu, rozwijanego przez artystkę od 2016, jest wytwarzanie nowej wizualności seksualności. Miller formułuje archiwum seksualnych wspomnień, a także nowych praktyk pracy z seksualnym doświadczeniem. Wykorzystuje różne metody pracy z ciałem oraz medium wideo, ale także rozmowy, refleksje i język – by przywrócić seksualności jej społeczny wymiar.
Koordynatorka: Martyna Stołpiec foksal@mik.waw.pl
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej