
Jaka jest historia Mazowieckiego Instytutu Kultury? Geneza MIK sięga 1953 roku, kiedy w odbudowanym po wojnie budynku szpitala św. Ducha przy ulicy Elektoralnej 12 powstał Dom Kultury Warszawskiej Rady Związków Zawodowych później przemianowany na Warszawski Ośrodek Kulturalny.
Proces przemiany WOK w instytucję o zasięgu wojewódzkim rozpoczął się w 1998 roku. W jego wyniku w 2000 roku powstało Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki z połączenia trzech instytucji: Warszawskiego Ośrodka Kultury, Krajowego Biura Koncertowego i Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych.

Czas zmian
Lata działalności, doświadczeń i analiz doprowadziły do powstania w 2014 roku Mazowieckiego Instytutu Kultury – nowoczesnego ośrodka edukacji kulturalnej i badań z bogatym programem wydarzeń. W pierwszych latach dyrekcję objęła Aleksandra Kielan, a od września 2019 roku Instytutem kieruje Magdalena Ulejczyk.
Przez ostatnią dekadę zmienialiśmy się razem z Wami: rozszerzaliśmy ofertę artystyczną dla zróżnicowanej publiczności, promowaliśmy młodych artystów i ciekawe zjawiska w kulturze regionu, dbając o dostępność i inkluzywność naszej instytucji. Nie bez znaczenia jest także wyjątkowa rola MIK jako placówki badawczej, wspierającej kadry kultury w Warszawie i na Mazowszu.
Chcemy, aby nasz jubileusz był świętem wszystkich osób związanych z MIK – pracowników(-czek), którzy(-re) na co dzień kreują rzeczywistość naszej instytucji, współpracowników(-czek), którzy(-re) wzbogacają nasz program oraz gości(-ń), dla których istniejemy.
Jesteśmy dumni i dumne z kształtu MIK po 10 latach naszej działalności pod tym szyldem! Dlatego z wielką radością zapraszamy do wspólnego świętowania jubileuszu MIK. Już wkrótce będziemy informować Was o naszych urodzinowych planach!
ZOBACZ
- Konferencja środowiskowa w ramach obchodów 10-lecia MIK – 7.06
- Wspólne świętowanie 10-lecia MIK – 8.06

ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej