Co dzieje się z zawartością naszych śmietników? Gdzie trafia papier, a gdzie frakcja zielona? Czy codzienna segregacja ma sens? I co to ma wspólnego z kulturą?
Zapraszamy pracowniczki i pracowników warszawskich i podwarszawskich instytucji kultury, zwłaszcza tych, które podpisały Deklarację dla Klimatu, do udziału w cyklu trzech spacerów ekologicznych pt. Wyprawy do brzucha Miasta. Idąc za metaforą Miasta-organizmu, którą wykorzystał Emil Zola w powieści „Brzuch Paryża”, przyjrzymy się – niewidocznym gołym okiem – procesom miejskiego metabolizmu.
Na przykładzie warszawskiego ekosystemu zgłębimy trasy, jakie przemierzają odpady z naszych domów i instytucji, w których pracujemy. Zajrzymy pod podszewkę kompostowni, sortowni, urządzeń do recyklingu, oczyszczalni i spalarni. Zastanowimy się wspólnie, jak instytucje kultury mogą wspierać gospodarkę cyrkularną miasta, a także jak w odpowiedzialny sposób tworzyć lokalne synergie w zakresie gospodarowania i współtworzenia obiegu zamkniętego. Spotkania będą przestrzenią do dyskusji, inspiracji, a także poznania przykładów dobrych praktyk i działań edukacyjnych.
Porozmawiamy również o języku, w jakim mówimy o śmieciach, i o tym, czy słusznie wszystko nazywamy odpadem.
Wyprawy do brzucha miasta
19 maja / 2 czerwca / 30 czerwca
- Udział w Wyprawach jest bezpłatny.
- Liczba uczestników jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń: zielonypatrol@mik.waw.pl
- Zbiórka: godz. 9.00, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
- Każda Wyprawa potrwa 4-5 godzin
- Dostępność: zapewniamy tłumaczenie na PJM
19 maja
Wyprawa pierwsza: biodegradacja, kompost, gleba
Pierwszą wyprawę w poszukiwaniu szlaku bioodpadów, a może bioskarbów, rozpoczniemy od Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury, usytuowanej w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie poznamy funkcjonowanie lokalnego kompostownika ogrodowego. Następnie, we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w m.st. Warszawie, odwiedzimy Zakład Unieszkodliwiana Odpadów „Kampinoska”. Poznamy różne metody kompostowania, od domowego wermikompostu po kompostowniki miejskie.
2 czerwca
Wyprawa druga: recykling, papier, zmieszane
Podczas drugiej Wyprawy odwiedzimy dzielnicę Targówek, by poznać technologie przetwarzania odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem papieru, który jest podstawowym surowcem wykorzystywanym przez instytucje kultury. Razem z firmą „Byś”, współpracującą z Biurem Gospodarki Odpadami Urzędu m.st. Warszawy, przyjrzymy się z bliska procesowi powstawania papieru z recyklingu przy ul. Wólczyńskiej. Odwiedzimy również ZUSOK (Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych), czyli projekt instalacji termicznego przetwarzania odpadów na ul. Zabranieckiej.
30 czerwca
Wyprawa trzecia: kanalizacja, retencja, rzeka
Podczas trzeciej Wyprawy odwiedzimy Osiedle Jazdów, które od lat stara się funkcjonować w sposób zrównoważony ekologicznie. Poznamy przykłady małej retencji oraz rozwiązania dotyczące zbierania wód opadowych. We współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji dowiemy się, jakie wyzwania stoją przed najstarszą warszawską stacją uzdatniania wody „Filtry”. Zajrzymy do wodociągu, by prześledzić drogę kranówki od źródła do naszego kranu.
Prowadzenie
Dominika Dzieniszewska – animatorka kultury, edukatorka; dwukrotna laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Na co dzień koordynatorka Działu Edukacji w Służewskim Domu Kultury, ogrodniczka Wspólnego Ogrodu SDK, autorka projektów edukacyjno-przyrodniczych. Członkini Partnerstwa Otwarty Jazdów. Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW i Instytutu Edukacji Artystycznej APS. Autorka prototypu wermikompostownika domowego, powstałego w ramach 6. edycji Maker Woman, Fab Lab Orange.
- Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury (projekt „Zielony Patrol MIK”)
- Koordynator: Beata Frankowska (Zielony Patrol MIK) b.frankowska@mik.waw.pl
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej