Do 15 października, Warszawa | Zygmunt Łukasiewicz. Kosmogonia – Galeria Test
Każdy naród i szczep miał swój system kosmicznych wyobrażeń zapisany w wierzeniach, w rysunkach naskalnych i sztuce. Zygmunt Łukasiewicz za pomocą koloru i bardzo prostych kompozycji opowiada i koduje swój własny język tkaniny współczesnej odnoszący się do uniwersalnych znaczeń pogranicza świata kultury i przyrody.
Zygmunt Łukasiewicz. Kosmogonia
15 września – 15 października 2021 r. | Galeria Test
Otwarcie: 15 września (śr) 14:00 – 19:00
Wstęp wolny
Zygmunta Łukasiewicza od samego początku interesowały rzeczy niezwykłe, niepojęte, niewytłumaczalne, dziejące się zarówno na ziemi, jak i w kosmosie.
Do kręgu głównych inspiracji Artysty należą kultury pradawnych cywilizacji, ich kosmologie i kosmogonie. Filozofie przyrody zgłębiające budowę Wszechświata, a także całość kulturowych wyobrażeń o jego pochodzeniu to motywy przewodnie sztuki Zygmunta Łukasiewicza.
Kosmogonia jest tą dziedziną, która dotyczy związku człowieka z kosmosem. Każdy naród i szczep miał swój system kosmicznych wyobrażeń zapisany w wierzeniach, w rysunkach naskalnych i sztuce. Przykładem jest plemię Dogonów, które całe swoje życie, wierzenia i sztukę podporządkowało właśnie kosmogonii. Ludzie od zarania swoich dziejów patrzyli w niebo, obserwowali ruchy gwiazd i ich szalony wpływ na życie na ziemi.
Ludzie od zarania swoich dziejów patrzyli w niebo, obserwowali ruchy gwiazd i ich szalony wpływ na życie na ziemi.
Zygmunt Łukasiewicz za pomocą koloru i bardzo prostych kompozycji opowiada i koduje swój własny język tkaniny współczesnej odnoszący się do uniwersalnych znaczeń pogranicza świata kultury i przyrody.
Techniki prac – tkanina unikatowa
Zygmunt Łukasiewicz
Studiował na ASP w Warszawie w latach 1973-1979 na Wydziale Malarstwa. Dyplom uzyskał w Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej u Profesora Wojciecha Sadleja. Zajmuje się tkaniną artystyczną jak również modą unikatową – pod hasłem Kilimowa Moda. Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych i brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Aktualnie jest wykładowcą na Wydziale Tkaniny w łódzkiej i warszawskiej ASP oraz prowadzi zajęcia tkaniny artystycznej i technik farbowania włókien.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej