Podglądamy – Zwiedzamy – Rozmawiamy – Wyjaśniamy, to esencja Pojęciownika teatralnego –  cyklu krótkich filmów o podstawowych pojęciach teatralnych np. antrakt, sufler, choreografia, klakier, inspicjent, sztankiet.

Sztuka teatralna dla wielu z nas, jest nieznaną przestrzenią, boimy się do niej wejść w obawie, że czegoś nie zrozumiemy lub wykażemy się brakiem wiedzy i obycia. Zmienimy to z Pojęciownikiem! Razem zajrzymy za kulisy teatru, sprawdzimy, co dzieje się podczas przerwy między aktami, porozmawiamy z  twórcami teatru, nie tylko z aktorami.  Zgłębimy tajniki choreografii i charakteryzacji.

Pojęciownik teatralny szczególnie adresujemy do młodych miłośników teatru, animatorów i nauczycieli.

Najbliższe odcinki:

Antrakt

Zabierzemy Was do teatru: zajrzycie za scenę, za kulisy, spotkacie aktorów, inspicjenta i pracowników technicznych podczas przerwy. Opowiemy Wam też historię słowa antrakt.

Akustyk – 27 października

Dowiecie się, jak nagłośnić spektakl i gdzie akustyk chowa się w teatrze. Zabierzemy Was też  w podróż do źródeł teatru, do czasów antycznych i opowiemy, jaką  rolę w akustyce teatru odgrywała architektura.

Charakteryzacja – 3 listopada

Zobaczycie proces charakteryzacji, dowiecie się jakich przedmiotów używa się do ucharakteryzowania aktora i wreszcie zobaczycie jakich zmian wizerunku aktora potrafi dokonać charakteryzator.

Choreografia  – 10 listopada

To słowo związane z ciałem, muzyką, ruchem i teatrem. Poznacie  ciekawych choreografów, którzy opowiedzą  o swojej  pracy w teatrze i  o tym, jak zostaje się choreografem.

Premiery filmów będą odbywały się co wtorek, o godz. 18:00 na profilach Mazowieckiego Instytutu Kultury Facebook i You Tube.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Koordynator: Milena Szabelewska (MIK) m.szabelewska@mik.waw.pl tel. 22 586 42 65; 601 668 490.

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl