Zapraszamy na kolejne zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki. Tym razem poznamy tajniki filmu.
14 maja 2023 r. (nd) 10:00-13:15
Opłata miesięczna: 120 zł
Zapisy: m.szabelewska@mik.waw.pl
Program
- wykład Film – od rozrywki do artyzmu
- I warsztat Interpretacja filmowa
- II warsztat Dziewczyny, chłopaki, magiczne pudełka. Scenografia filmowa
Wykład Film – od rozrywki do artyzmu
Czy wyobrażałaś / wyobrażałeś sobie kiedyś, czym byłby świat, gdyby nie wynaleziono kamery filmowej i filmu? Co kino zmieniło w kulturze? Dlaczego warto oglądać filmy? Czy potrzebne są do tego określone umiejętności? Na co warto zwracać uwagę poza treścią (opowieścią), oglądając film? Jak powstają filmy? Kto wchodzi w skład ekipy filmowej? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie wykładu. Prowadzenie: Anna Równy – certyfikowana trenerka edukacji filmowej i teatralnej, koordynatorka merytoryczna ogólnopolskiego projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”.
I warsztat Interpretacja filmowa
Na pewno wiecie, że film może mieć wiele znaczeń. Interpretowanie filmu (ale też każdego innego dzieła sztuki), to trochę jak odrywanie łupinek cebuli, choć nie zawsze się przy tym płacze. Podczas warsztatów przyjrzymy się co najmniej dwóm znaczeniom interpretacji filmowej, czyli – posługując się metaforą cebuli – przyjrzymy się tym bardziej brązowym łupinkom. Film to duże emocje. Jakie są emocje bohaterek i bohaterów, a jakie nasze – widzów? Będziemy je nazywać i wspólnie zastanawiać się nad różnicami między nimi. Prowadzenie: Anna Stadnik- Wójtowicz.
II warsztat Dziewczyny, chłopaki, magiczne pudełka. Scenografia filmowa
Warsztaty poświęcone poznaniu specyfiki pracy scenografa filmowego (np. dokumentacja, dekoracje, adaptacje wnętrz, rekwizyty), połączone z wykonaniem praktycznego zadania. Celem spotkania jest rozbudzenie w dzieciach i młodzieży zmysłu estetycznego oraz przekazanie podstawowej wiedzy na temat scenografii filmowej. Warsztaty opierają się na pracy grupowej, pozwalającej wykorzystać różne kompetencje różnych osób w imię zespołowego działania. Częścią zajęć będzie dokumentacja fotograficzna, więc pozostanie z nich miła pamiątka. Zapraszamy! Prowadzenie: dr Robert Pruszyński.
Zajęcia mogą odbywać się z tłumaczeniem na polski język migowy i z użyciem pętli indukcyjnej, o ile zapotrzebowanie na nie zostanie złożone koordynatorce projektu z odpowiednim kilkudniowym wyprzedzeniem (co najmniej 7 dni przed terminem spotkania).
Zobacz: Dziecięcy Uniwersytet Sztuki – program zajęć w II semestrze (luty-czerwiec)
Patronat: Świerszczyk
bilety: Opłata miesięczna 120 zł
koordynator: Milena Szabelewska m.szabelewska@mik.waw.pl tel./sms 601 668 490.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej