Czym różni się sztuka opowiadanie od popularnie rozumianego storytellingu, a co łączy obie te profesje? Gdzie współcześni opowiadacze szukają źródeł opowieści? W jaki sposób budują swój warsztat?
18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Przekazać dalej”
15-19 listopada 2023 r.
Bilety
Na wszystkie wydarzenia Festiwalu (poza Nocą opowieści) można kupić Karnet w cenie 200 zł:
- bezpośrednio w Kasie MIK (ul. Elektoralna 12);
- zdalnie, wysyłając mail na adres kasa@mik.waw.pl (o odpowiedzi prześlemy numer konta i dalsze informacje).
O Festiwalu
Grupa Studnia O. oraz Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają do udziału w osiemnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w dniach 15-19 listopada 2023 roku, w Mazowieckim Instytucie Kultury, przy ul. Elektoralnej 12. Temat tegorocznej edycji brzmi: „Przekazać dalej”. Chcemy skupić się na transmisji, przekazywaniu historii, dziedzictwa i etosu opowiadacza/opowiadaczki, zadać pytanie o obecność sztuki opowiadania w kontekście kultury współczesnej w Polsce i na świecie. Czym różni się sztuka opowiadania od popularnie rozumianego storytellingu, a co łączy obie te profesje? Gdzie współcześni opowiadacze szukają źródeł opowieści? W jaki sposób budują swój warsztat? W jakich kontekstach – społecznych, edukacyjnych, artystycznych – może funkcjonować dzisiaj profesja opowiadacza? Do współtworzenia tegorocznego programu zapraszamy artystów i artystki, którzy poza praktyką sceniczną zajmują się refleksją nad sztuką opowiadania, są wieloletnimi nauczycielami tej profesji.
Zapraszamy na spotkania z opowiadaczem z Toronto Danem Yashinskym, który dziesięć lat temu podbił, a może raczej przygarnął do serca słuchaczy warszawskiego festiwalu. W tym roku będzie mu towarzyszyła słynna tancerka i choreografka kanadyjska Annemarie Cabri, która wytańczy na scenie opowiadane historie. Dan Yashinsky podzieli się również swoją praktyką storycare, czyli opowieściami troski, które mogą przyjść z pomocą w szpitalach i hospicjach, a także warsztatem pracy z dziećmi i młodzieżą nad opowieściami osobistymi, rodzinnymi i lokalnymi. Gigi Bigot z Francji, która samą siebie nazywa handlarką opowieści i gwiazd, zaprosi słuchaczy na jedyny w swoim rodzaju wykład performatywny, podczas którego opowie o symbolicznym języku baśni, o swojej drodze opowiadaczki i kontekstach, w jakich dzisiaj można opowiadać baśnie. Halima Hamdane z Maroka wprowadzi słuchaczy w zakamarki arabskiej tradycji sztuki opowiadania z perspektywy kobiet, oraz otworzy wieko zaklętej szkatułki pełnej zapachów i tajemnic. Polina Tšerkassova, zarówno opowiadaczka-muzyczka, jak i badaczka-antropolożka z Estonii, zaczaruje nas dźwiękami wielu instrumentów etnicznych i przybliży nieobecną dotychczas na festiwalu w Warszawie tradycję opowiadania z północnych regionów Morza Bałtyckiego. Będziemy też gościć przedstawiciela tradycji tureckich aszyków Ozana Aşıka Erola Şahinera i współczesne spadkobierczynie tej sztuki.
Jeśli chodzi o polskich wykonawców, po raz pierwszy na festiwalu powitamy Głuchego artystę – Adama Stoyanova, wybitnego przedstawiciela kultury Głuchych, znanego z udziału w spektaklach teatralnych, m.in. „Rytuale miłosnym” w reżyserii Daniela Kotowskiego. Adam tworzy autorskie opowieści, które ze swadą i humorem opowiada scenicznie w polskim języku migowym (tym razem opowieści będą tłumaczone na polski język foniczny). Po raz pierwszy na festiwalu będzie również obecna przedstawicielka ludowej tradycji gawędziarstwa Irena Stopa z Jordanowa, która przekazuje swoją sztukę i repertuar kolejnym pokoleniom.
Na tegorocznym plakacie festiwalowym lotna jaskółka przenosi w dziobie złoty klucz. Pętelka jest luźna, kluczyk zaraz spadnie. Może zostanie odnaleziony przez chłopca z ostatniej baśni braci Grimm? Kluczyk będzie szczęśliwie pasował do zamka pewnej zaklętej szkatułki. Już za chwilę przekręci się w zamku, wieczko szkatułki odskoczy i – „wtedy dopiero dowiemy się, jakie wspaniałości w niej się znajdowały”. Zapraszamy do wspólnego świętowania festiwalowej osiemnastki!
W imieniu organizatorów Beata Frankowska
- organizatorzy: Stowarzyszenie “Grupa Studnia O.”, Mazowiecki Instytut Kultury
- partnerzy: Instytut Kultury Polskiej UW, Dom Literatury w Warszawie, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
- koordynatorka programowa: Beata Frankowska b.frankowska-patrzykont@mik.waw.pl
- koordynatorki ds. kontaktów międzynarodowych: Agnieszka Ayşen Kaim, Magda Lena Górska
- promocja, kontakt ze szkołami: Jarosław Kaczmarek
- partnerzy medialni: e-teatr.pl, Radiowe Centrum Kultury Ludowej – Polskie Radio
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków otrzymanych od m.st. Warszawy, Samorządu Wojewódzkiego oraz z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej