Na spacerze dowiemy się m.in. ile razy zmieniał nazwę plac Dzieciątka Jezus i kto przerobił przedwojenny projekt „Prudentiala”.
Spacer architektoniczny „Rozebrana Warszawa. Śródmieście” Przemiany placu Powstańców Warszawy
18 marca 2023 r. (sob) 12:00 | Spacery z Elektrą
Wstęp wolny – obowiązują zapisy pod adresem elektra@mik.waw.pl
Na naszych oczach plac Powstańców Warszawy zmienia się z betonowego parkingu w zielony skwer. A co wiemy o jego historii?
- Dziś to plac Powstańców Warszawy, wcześniej – Plac Napoleona, a najdłużej po prostu plac Warecki.
- Do końca XIX wieku działał tu Szpital Dzieciątka Jezus, później przeniesiony na Lindleya. To tu właśnie w XVIII wieku ksiądz Gabriel Boduen prototypował wynalazek, który znamy dziś jako „okno życia”.
- W czasie spaceru dowiemy się dlaczego i ile razy architekt Bohdan Pniewski wprowadzał poprawki w projekcie Narodowego Banku Polskiego oraz…
- Jak po wojnie architekt Marcin Weinfeld przerobił swój własny przedwojenny projekt „Prudentiala” z modernistycznego na socrealistyczny.
Spacer poprowadzi Ewa Ziajkowska.
Ewa Ziajkowska
Historyczka sztuki, związana zawodowo ze służbami konserwatorskimi. Współautorka dokumentów planistycznych oraz autorka publikacji i wydarzeń popularyzujących wiedzę o architekturze i dobre praktyki. Współautorka dwóch książek wydanych przez Centrum Architektury: „PRA. Ilustrowany atlas architektury Pragi” i „ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego”.
O cyklu
Spacery z Elektrą to dwanaście różnorodnych, tematycznie, geograficznie i stylistycznie spacerów śladami dawnej, architektonicznej ale i współczesnej, przyrodniczej Warszawy. Zobacz: Program “Spacerów z Elektrą” w 2023 r.
Koordynator: Kamila Poznańska k.poznanska@mik.waw.pl
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej