Poza Warszawą to zbiór naukowo-popularyzatorskich studiów o najciekawszych i najbardziej wartościowych zabytkach regionu mazowieckiego w jego historycznych granicach.
Spotkanie z autorami książki Poza Warszawą, tom V
Skarbce, kolekcje i muzea Mazowsza
20 grudnia 2023 r. (śr) 20:00 | Czytelnia Słów i Dźwięków ELEKTRA
wstęp wolny
Tytuł Poza Warszawą jest może nieco przewrotny, ale ukazuje sposób, w jaki można opowiedzieć szerszej grupie Czytelników i Czytelniczek o najciekawszych i najbardziej wartościowych zabytkach regionu mazowieckiego w jego historycznych, dzisiaj już nieco zapomnianych granicach. Tym bardziej, że w ostatnim ćwierćwieczu szeroko rozumiana tematyka varsavianistyczna przesłoniła niemal całkowicie równie interesujące studia o Mazowszu.
Książka jest również formą hołdu, który autorzy składają ,,małym mistrzom” – wielu lokalnym, często mało znanym badaczom i entuzjastom kultury artystycznej naszej Małej Ojczyzny. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy badawczej, inwentaryzacyjnej i dokumentacyjnej, książka może się ukazać w tak okazałej formie.
Prezentowany wolumin jest piątym i ostatnim w serii wydawniczej Mazowieckiego Instytutu Kultury i Mazowieckiej Akademii Dziedzictwa, przygotowanej przez zespół specjalistów z dziedziny historii architektury i budownictwa oraz kultury i sztuki, na co dzień zajmujących się tą tematyką. To także pierwszy w historii badań nad kulturą artystyczną Mazowsza zbiór naukowo-popularyzatorskich studiów na temat kluczowych zjawisk, procesów i przemian w sztuce regionu.
W serii wydawniczej „Poza Warszawą” ukazały się dotąd tomy:
- „Arcydzieła plastyki dawnej XII-XVIII wieku w świątyniach i rezydencjach Mazowsza” (2018), tom 1;
- „Arcydzieła plastyki XIX i XX wieku w świątyniach, rezydencjach i przestrzeni publicznej Mazowsza” (2019), tom 2;
- „Architektura i budownictwo Mazowsza XII-XVIII wieku” (2020), tom 3;
- „Architektura na Mazowszu od końca XVIII do końca XX wieku” (2021), tom 4.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej