– Czytam Jej wiersze i to, co o Niej napisali inni. Była osobna. I życie miała osobne – pisze o Poetce Maja Komorowska.
Idę, ciągle idę
Czytanie twórczości Anny Świrszczyńskiej
24 lutego 2023 r. (pt) 19:00 | Cykl: 3 x Komorowska
Czas trwania 70 min.
Bilety 40 zł
Maja Komorowska, wybitna aktorka teatralna i filmowa, wystąpi w trzyczęściowym cyklu czytań poświęconym ważnym dla niej twórcom: Annie Świrszczyńskiej, Tadeuszowi Różewiczowi i Mironowi Białoszewskiemu.
Artystka, której będą partnerować zaproszeni przez nią aktorzy, przeczyta, skomponowane w słowno-muzyczną całość stanowiącą szkic do portretu poety, wybrane wiersze, fragmenty prozy, listów i dzienników.
Pierwsze spotkanie cyklu „3 x Komorowska” będzie poświęcone twórczości Anny Świrszczyńskiej (1909-1984) – poetki, dramatopisarki, prozaiczki, autorki utworów dla dzieci i młodzieży
Czytają: Maja Komorowska i Łukasz Borkowski
Scenariusz: Maria Topczewska
Premiery wszystkich trzech wieczorów odbyły się w Szczebrzeszynie na Festiwalu Stolica Języka Polskiego, którego producentem jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.
NA NOWO
Chcę odejść od swej ręki,
od dwojga oczu, co patrzą na mnie z lustra.
Od nogi prawej,
od nogi lewej,
od reszty.
Pożądam kategorycznie
bycia gdzie indziej.
Pożądam ekstatycznie bycia inaczej.
Chcę zrobić siebie na nowo,
sama zrobić siebie na nowo.
Nie muszę żyć,
ale muszę zrobić sama siebie
na nowo.
35 lat temu umarła Anna Świrszczyńska. Czytam Jej wiersze i to, co o Niej napisali inni. Była osobna. I życie miała osobne. Trudno pojąć, dlaczego ciągle jest jakby w cieniu, jakby nieobecna. Chyba czas na Jej Wielki Powrót w pięknie wydanym tomie poezji zebranych. Chciałabym.
Maja Komorowska
Cykl 3 x KOMOROWSKA
Maja Komorowska, wybitna aktorka teatralna i filmowa, występuje w trzyczęściowym cyklu czytań poświęconym ważnym dla niej twórcom: Annie Świrszczyńskiej, Tadeuszowi Różewiczowi i Mironowi Białoszewskiemu. Artystka, której partnerują zaproszeni przez nią aktorzy, czyta wybrane wiersze, fragmenty prozy, listów i dzienników, skomponowane w słowno-muzyczną całość stanowiącą szkic do portretu poety.- Idę, ciągle idę. Czytanie twórczości Anny Świrszczyńskiej (24.02)
- Zawieszony na włosku nieba. Miron Białoszewski w wierszach i prozie (31.03)
- Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy. Szkic do portretu Tadeusza Różewicza (21.04)
Łukasz Borkowski – aktor. Absolwent, a obecnie wykładowca Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zrealizował kilkadziesiąt słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia, a także spektakle telewizyjne w ramach cyklu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych „Teatroteka”. Współpracuje z Teatrem PAPAHEMA (Proces. Rekonstrukcja Tomasza Kaczorowskiego), Teatrem Polonia (Minetti. Portret artysty z czasów starości Thomasa Bernharda w reż. Andrzeja Domalika), Teatrm Narodowym w Warszawie (Kordian Juliusza Słowackiego w reż. Jana Englerta, Letnicy Maksyma Gorkiego w reż. Macieja Prusa, OpowieśAć zimowa Williama Shakespeare’a w reż. Marcina Hycnara). Grał także na scenie Teatru 6. piętro (Bromba w sieci autorstwa i w reż. Macieja Wojtyszki), Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (Opowieści o zwyczajnym szaleństwie Petra Zelenki), Teatru Ochoty (roz/CZAROWANIE Grzegorza Staszaka w reż. Anny Wieczur-Bluszcz), Teatru Komedia (Calliya w reż. Małgorzaty Szabłowskiej) i OPT Gardzienice (Matka odchodzi oraz Świadkowie albo nasza mała stabilizacja Tadeusza Różewicza w reż. Michała Zdunika).
W 2019 roku został laureatem nagrody „Arete” za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia oraz Nagrody ZASP-u „Ale Aktor!” za najlepszą rolę komediową za kreację Piotra w spektaklu Opowieści o zwyczajnym szaleństwie, przyznaną podczas XXIII Festiwalu TALIA w Tarnowie.
Patronat medialny: TVP Kultura
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Koordynator: Agnieszka Daroch a.daroch@mik.waw.pl tel. 22 586 42 31
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej