Obraz, ruch, kino – co tworzy film?
5 listopada 2023 r. (nd) 10:00 – 14:00 | Dziecięcy Uniwersytet Sztuki
Wydarzenie dla dzieci w wieku 6-14 lat, w ramach całorocznego cyklu
Wydarzenie płatne, informacje m.szabelewska@mik.waw.pl
Zajęcia mogą odbywać się z tłumaczeniem na polski język migowy i z użyciem pętli indukcyjnej. Zainteresowanych opiekunów dzieci prosimy o kontakt co najmniej na 7 dni przed spotkaniem na adres: m.szabelewska@mik.waw.pl
Co tworzy film? – wykład Jana Holoubka
- Jak rodzi się pomysł na film?
- Jaką rolę odgrywa obraz i ruch w filmie?
- Na czym polega praca reżysera na planie filmowym?
- Jak wygląda plan filmowy? Co musi się zadziać na poszczególnych etapach produkcji, aby powstał film?
Na te pytania odpowie jeden z najwybitniejszych reżyserów w Polsce – Jan Holoubek. Słuchacze dowiedzą się także, jak w filmie tworzy się „efekty specjalne” typu burza, deszcz, powódź.
Jan Holoubek
Reżyser, operator, scenarzysta. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Jego pełnometrażowy debiut 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy został obsypany licznymi nagrodami. Reżyser otrzymał między innymi Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Filmów Polskich, 15 nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021, a także pięć statuetek na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Jego film Doppelgänger. Sobowtór zdobył pięć nagród indywidualnych na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), w tym: za reżyserię. Od roku 2011 Jan Holoubek jest jednym z członków Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. W ostatnich latach wyreżyserował kilkanaście produkcji, które zdobyły uznanie nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Do tych najwybitniejszych można zaliczyć przede wszystkim Doppelgänger, 25 lat niewinności, Odwróceni. Ojcowie i córki, Rojst, Pocztówki z Republiki Absurdu oraz Słońce i cień. Obecnie pracuje nad kolejnym sezonem kultowego serialu Rojst, który zyskał popularność wśród międzynarodowej publiczności platform streamingowych.
Animacja poklatkowa – warsztaty Pauliny Haratyk
(zajęcia w podziale na dwie grupy wiekowe)
Kto z was już kiedyś nakręcił film? Podczas warsztatu przekonamy się, jak to się robi i pobijemy rekord Guinnessa w najszybszym zrobieniu filmu. A więc wszystkie ręce na pokład! Wspólnie stworzymy animację poklatkową i dowiemy się, jak tego rodzaju filmy powstawały kiedyś oraz jak robi się je dzisiaj, jak również, że da się je zrobić przy nieskończonej liczbie metod.
Paulina Haratyk
Badaczka filmu i scenarzystka. Jest filmoznawczynią i animatorką, w swojej pracy łączy film, kulturę, historię i działania społeczne. Pisze i opowiada. Zajmuje się filmem amatorskim, niezależnym i eksperymentalnym.
Obraz, ruch, kino – warsztaty Macieja Misztala
(zajęcia w podziale na dwie grupy wiekowe)
Maciej Misztal
Absolwent Szkoły Filmowej w Katowicach oraz kulturoznawstwa na UKSW. Dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego, kurator projektu Warsaw Short Framing. Animator kultury filmowej
koordynatorka: Milena Szabelewska m.szabelewska@mik.waw.pl
Program Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki w roku 2023/2024 – fotografia, piosenka, teatr
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej