6 maja, on-line | Inaugurujemy nowy cykl rozmów o języku i nie tylko – PrzySŁOWIE. Pierwszy gość: Maja Komorowska
PrzySŁOWIE, czyli rozmowy o języku i nie tylko… Przy kawie, przy herbacie, przy okazji, przy obcych i znajomych – każda rozmowa jest inna. A gdyby tak spotkać się przy słowie? Porozmawiać o jego sile, smaku i magicznej mocy. O tym, które słowa się lubi, a których chcielibyśmy unikać; o języku, który nas otacza, i naszym stosunku do niego.
Do rozmowy na te tematy (choć nie tylko te) zaprosiliśmy Mistrzów słowa – ludzi, dla których język jest narzędziem pracy, partnerem i przyjacielem w codziennym życiu: aktorkę Maję Komorowską, ilustratora książek Józefa Wilkonia, lektorkę Krystynę Czubówną, reportera Mariusza Szczygła i pisarkę Manuelę Gretkowską.
Pierwszym gościem będzie…
Maja Komorowska
Aktorka teatralna i filmowa. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Należała do zespołu Teatru 13 Rzędów pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego w Opolu, przekształconego w 1962 roku w Teatr Laboratorium we Wrocławiu. Po siedmiu latach pracy u Grotowskiego weszła do zespołu wrocławskiego Teatru Współczesnego, a później Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Jarockim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim. Grała w filmach polskich i zagranicznych. W reżyserii Krzysztofa Zanussiego (m.in. Życie rodzinne, Za ścianą, Bilans kwartalny, Rok spokojnego słońca, Cwał), Andrzeja Wajdy (Wesele, Panny z Wilka, Katyń), Krzysztofa Kieślowskiego (Dekalog I), Tadeusza Konwickiego (Jak daleko stąd, jak blisko, Lawa). Stworzyła także ponad 30 znaczących ról w spektaklach Teatru Telewizji.
Film udostępnimy 6 maja 2021 r. o godz. 19.00
Link do kanału You Tube
- Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
- Pomysłodawca cyklu: Mateusz Adamczyk
- Koordynator: Elżbieta Szymańska (MIK) e.szymanska@mik.waw.pl tel. 22 586 42 65.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej