przejdź do treści

10 grudnia, Warszawa | "Berlin pisarzy" *Polsko-czeska jesień literatury

POLSKO-CZESKA JESIEŃ LITERATURY 2018
Polsko-czeskie dni kultury w Warszawie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Najbliższe wydarzenie:
10 grudnia 2018 r. (Pn)  18.00

Berlin pisarzy
Spotkanie z twórcami mieszkającymi w Niemczech – czeskim pisarzem JAROSLAVEM RUDIŠEM i polską pisarką BRYGIDĄ HELBIG.

kobieta siedząca patrzy w obiektyw

PAŹDZIERNIKLISTOPADGRUDZIEŃ

3 października 2018 r. (Śr)  19.00 | Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa

mężczyzna w średnim wieku w białym habicie

Polacy i Czesi – wspólne i różne początki naszych państwowości
Spotkanie z dominikaninem i publicystą TOMASZEM DOSTATNIM oraz historykiem MARKIEM KORNATEM – rozmowę prowadzi dziennikarz MACIEJ ZAKROCKI.

 

5 października 2018 r. (Pt)  19.00 | Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa

mężczyzna w granatowej marynarce oparty o białą ścianę
Kultura czeska moja laska nebeska 
Spotkanie z pisarzem i dziennikarzem MARIUSZEM SZCZYGŁEM.
 

16 października 2018 r. (Wt)  13.00 | Pałac w Chrzęsnem, ul. Pałacowa 1
Usłyszcie mój krzyk
Projekcja filmu dokumentalnego o Ryszardzie Siwcu z roku 1991 i spotkanie z reżyserem MACIEJEM DRYGASEM, rozmowę prowadzi dziennikarz STANISŁAW ZAWIŚLIŃSKI.
Spotkanie dla młodzieży

18 października 2018 r. (Cz)  18.00 | Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów 2, sala Pracownia

kobieta z krótkimi włosami na tle zbiornika wodnego
Rok z życia kobiety
Spotkanie z czeską pisarką TEREZĄ BOUČKOVĄ, autorką głośnej książki Rok Koguta – rozmowę prowadzi dziennikarka KAROLINA SULEJ. Fragmenty książki przeczyta aktorka Teatru Narodowego SŁAWOMIRA ŁOZIŃSKA.

5 listopada 2018 r. (Pn)  18.00 | Dom Literatury, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89
Czechosłowacja 1948-68 – dzieje dramatu
Premiera polskiego wydania powieści Josefa Škvoreckiego Cud i spotkanie z tłumaczem książki ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM, wydawcą z Wydawnictwa Pogranicze KRZYSZTOFEM CZYŻEWSKIM i historykiem ANDRZEJEM KRAWCZYKIEM. Fragmenty powieści przeczyta aktor MARIUSZ BONASZEWSKI.
Spotkanie pod patronatem Polskiego PEN Clubu

7 listopada 2018 r. (Śr)  19.00  | Faktyczny Dom Kultury,  ul. Gałczyńskiego 12
Jak wydawać czeską literaturę?
Spotkanie z wydawcami czeskiej literatury: JULIĄ RÓŻEWICZ (Wydawnictwo Afera), KAMĄ BUCHALSKĄ (Wydawnictwo Książkowe Klimaty), LUDMIŁĄ KOZĄ (Wydawnictwo Amaltea), KRZYSZTOFEM CZYŻEWSKIM (Wydawnictwo Pogranicze), MARIUSZEM SZCZYGŁEM (Wydawnictwa Dowody na Istnienie). Rozmowę prowadzi redaktorka i wydawca BEATA STASIŃSKA. Spotkaniu będzie towarzyszyć kiermasz książek.

17 listopada 2018 r. (So)  16.30 | Mała Warszawa, ul. Otwocka 14
Razem w komiksie
Pokaz filmu dokumentalnego Věra 68 z roku 2012 w reżyserii Olgi Sommerovej poświęconego czechosłowackiej dysydentce i wybitnej gimnastyczce Věrze Čáslavskiej (czas projekcji 100 min.).

Po pokazie wernisaż wystawy prac nagrodzonych w konkursie organizowanym przez Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Polski w Pradze i Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie z okazji 100-lecia niepodległości obu krajów. W wernisażu wezmą udział zaproszeni laureaci i jurorzy konkursu z Polski. Podczas otwarcia wystawy wystąpi ze swoją ponadstuletnią marionetką niezwykle ceniony czeski artysta teatru lalki František Petrák. Wystawa będzie czynna do 30 listopada 2018 roku (galeria).

20 listopada 2018 r. (Wt)  13.00 | Pałac w Chrzęsnem, ul. Pałacowa 1
Sendlerowa. W ukryciu
Spotkanie z dziennikarką i pisarką ANNĄ BIKONT, laureatką Nagrody Literackiej „Nike” 2018, rozmowę prowadzi ELŻBIETA SZYMAŃSKA z Mazowieckiego Instytutu Kultury. Podczas spotkania pokaz filmu dokumentalnego Historia Ireny Sendlerowej w reżyserii Andrzeja Wolfa z 2015 roku.
Spotkanie dla młodzieży.

24 listopada 2018 r. (So)  14.00 | Czeskie Centrum, Aleja Róż 16
Kto ty jesteś? – o patriotyzmie inaczej i na dziecięcą miarę
Warsztaty plastyczne dla dzieci wydawnictwa „Wytwórnia”, promującego polskie wzornictwo i grafikę książkową, połączone z prezentacją książki Kto ty jesteś? z tekstami Joanny Olech i opracowanej graficznie przez Edgara Bąka.

10 grudnia 2018 r. (Pn)  18.00 | Niemiecki Instytut Historyczny, Al. Ujazdowskie 39

twarz mężczyzny w zbliżeniu, patrzy w obiektyw
Berlin pisarzy
Spotkanie z twórcami mieszkającymi w Niemczech – czeskim pisarzem JAROSLAVEM RUDIŠEM i polską pisarką BRYGIDĄ HELBIG. Rozmowę poprowadzi dr KAROLINA ĆWIEK-ROGALSKA z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Fragmenty książek zaproszonych autorów przeczyta aktorka Maria Maj.

11 grudnia 2018 r. (Wt)  13.00 | Pałac w Chrzęsnem, ul. Pałacowa 1
Razem w komiksie
Wernisaż wystawy nagrodzonych komiksów. Po wystawie oprowadzi juror konkursu i twórca komiksów WOJCIECH BIREK. Wystawa będzie dostępna do 31 grudnia 2018 roku.
Spotkanie dla młodzieży.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Do pobrania

PROGRAM DOC    AFISZ PDF 

Po Polsko-czeskiej wiośnie literatury 2018 Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie wraz z Fundacją Meritum oraz Czeskim Centrum w Warszawie zapraszają na jesienną odsłonę programu organizowanego z okazji 100-lecia niepodległości Polski i Czech. Partnerami wydarzenia są: Instytut Polski w Pradze, Instytut Reportażu w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Polski Pen Club, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Wytwórnia, Powiat Wołomiński.

W programie znajdą się spotkania z czeskimi i polskimi pisarzami, debaty z historykami, projekcje filmowe dla młodzieży i spotkania dla dzieci. Jednym z jego głównych punktów stanowić będą wernisaż i wystawa prac plastycznych nagrodzonych w konkursie pt Razem w komiksie, poświęconych polskim i czeskim bohaterom narodowym. Większość wydarzeń odbędzie w Warszawie, spotkania dla młodzieży zaplanowano w Pałacu w Chrzęsnem pod Warszawą. Projekt otrzymał dofinansowanie z funduszu Forum Polsko-Czeskiego na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębienia współpracy i dobrego sąsiedztwa 2018.

afisz z programem wydarzeń

Koordynator: Elżbieta Szymańska (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 58 64 265, 799 277 899.
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Meritum, Czeskie Centrum w Warszawie.

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl