przejdź do treści

1 sierpnia | LutosAir Quintet - XI Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach

„(…) to, co członkowie LutosAir Quintet pokazują na płycie, jest pokazem czystej,  nieskrępowanej radości ze wspólnego grania i maestrii wykonawczej na poziomie,  który dosłownie wprawia w osłupienie. Ich «Canto for Winds» to absolutna rewelacja,  zarówno pod względem interpretacyjnym, jak i repertuarowym.”

pięcioro młodych ludzi z instrumentami

1 sierpnia 2020 r. (So), godz. 18:00
Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach, ul. Piękna 8
Wstęp wolny

Od Bacha do Bartóka

Wykonawcy:

LutosAir Quintet - Klasyczny kwintet dęty, zespół Narodowego Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu

  • Jan Krzeszowiec – flet 
  • Karolina Stalmachowska – obój 
  • Maciej Dobosz – klarnet 
  • Alicja Kieruzalska – fagot 
  • Mateusz Feliński – waltornia

W programie: J.S. Bach, L. van Beethoven, A. Dvořák, B. Bartók.

LutosAir Quintet – klasyczny kwintet dęty założony w 2013 roku w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W jego skład wchodzą soliści NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz NOSPR: Jan Krzeszowiec – flet, Karolina Stalmachowska – obój, Maciej Dobosz – klarnet, Alicja Kieruzalska – fagot, Mateusz Feliński – waltornia.

Obecnie LutosAir Quintet jest jednym z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów instrumentów dętych. W swoim dorobku ma występy na najważniejszych polskich festiwalach: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach, Poznańska Wiosna Muzyczna, Jazztopad, La Folle Journée czy HMG Festival, a także koncerty w Anglii, Niemczech, Egipcie i Danii. 

03 lutos airQuintet festiwal muzyki kamerlalnej urle minWraz z wybitnym jazzmanem Waynem Shorterem oraz jego zespołem w składzie: Wayne Shorter, John Patitucci, Brian Blade i Danilo Pérez wystąpił podczas Jazztopad i London Jazz Festival, wykonując The Unfolding – specjalnie na tę okazję napisany przez artystę utwór. Zespół współpracował ze wspaniałymi polskimi muzykami – Piotrem Sałajczykiem, Rafałem Łucem, Tomaszem Żymłą, Maciejem Frąckiewiczem i zespołem Lutosławski Quartet.  LutosAir Quintet ma w swoim repertuarze m.in. muzykę najnowszą – po raz pierwszy w Polsce zaprezentował szereg mniej znanych utworów należących do literatury światowej oraz wziął udział w prawykonaniach dzieł wielu polskich kompozytorów, w tym Wojtka Blecharza, Pawła Hendricha, Nikoli Kołodziejczyka, Mikołaja Majkusiaka, Nikolet Burzyńskiej, Marcina Stańczyka czy Rafała Augustyna (ten ostatni kompozytor zadedykował LutosAir Quintet utwór Rondeau).  

LutosAir Quintet ma w swoim dorobku trzy albumy. W 2017 roku ukazała się płyta Canto for Winds (NFM, CD Accord) z najpiękniejszymi kwintetami dętymi z ostatnich czasów, w 2018 roku wydano Witold Lutosławski. Opera omnia – piosenki dla dzieci, siódmą część wydawanego przez NFM cyklu prezentującego dzieła wszystkie patrona instytucji (NFM, CD Accord; album został nagrany wraz z Chórem Chłopięcym NFM, Lutosławski Quartet oraz instrumentalistami NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka). Zespół wziął również udział w nagraniu monograficznego albumu Pawła Hendricha wydanego przez DUX. Wykonywany przez LutosAir Quintet utwór Fazıla Saya był główną inspiracją do stworzenia krótkiego filmu muzycznego Neither Peace nor Quietness w reżyserii Zbigniewa Bodzka i Michała Dawidowicza, wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych.

 „(…) to, co członkowie LutosAir Quintet pokazują na płycie, jest pokazem czystej,  nieskrępowanej radości ze wspólnego grania i maestrii wykonawczej na poziomie,  który dosłownie wprawia w osłupienie. Ich «Canto for Winds» to absolutna rewelacja,  zarówno pod względem interpretacyjnym, jak i repertuarowym.”

Magdalena Talik, portal Wrocław 

Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach to lokalna muzyczna tradycja. Cykl koncertów organizowany jest od 2010 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach. Od 2011 roku współorganizatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury, odpowiedzialny za kształt programowy. Tegoroczny Festiwal odbędzie się między 18 lipca a 22 sierpnia. Zabrzmi sześć koncertów, w każdą sobotę o godz. 18:00, w  kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach przy ul. Pięknej 8. Udział w koncertach jest bezpłatny.

Wystąpią: GlassDuo i Sonic Quintet, Quartetto Nero, LutosAir Quintet, Erlendis Quartet, Chór Filharmonii Częstochowskiej oraz wykonawcy koncertu Święty Jan Paweł II - Przesłanie i Inspiracje.

Koordynator: Piotr Mazur (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 586 42 35.

Więcej o Festiwalu Muzyki Kameralnej w Urlach >>

Informacja o wymogach bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem epidemicznym >>

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl