przejdź do treści

Karawana. Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji

Grafika reklamowa Karawany 2017

Karawana to cykl jednodniowych wydarzeń artystycznych, realizowanych latem, w małych miejscowościach. Celem projektu jest pokazanie wartościowych i wydarzeń kulturalnych, uczynienie widzów współtwórcami i zainspirowanie ich do samodzielnej pracy twórczej.

„In blue”, Teatr Akt Fot. Krystyna Mostył

Zapraszamy na Karawanę 2017
W tym roku na trasie: Czerwonka, Jedlińsk, Pionki, Płoniawy, Raciąż, Skaryszew, Stare Gralewo, Zakrzew.
Wśród gości m.in. Teatr Akt, Teatr Bajlandia, Teatr Ewolucji Cienia, Teatr Orzełek oraz Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.
>>>

Głównymi adresatami Karawany są dzieci i młodzież, które nie wyjeżdżają na wakacje. Faktycznie jednak uczestnikami wydarzeń festiwalu są całe rodziny.

W programie każdego całodniowego festiwalu znajdują się:

dwa spektakle profesjonalnych teatrów ulicznych
działania teatralne i parateatralne (pantomima, performance, drama)
działania plastyczne (tworzenie strojów scenicznych, kukiełek, scenografii)
gry zręcznościowe i wielkogabarytowe zabawki
zabawy cyrkowe
działania aktorów i animatorów.

Wykonawcami spektakli są profesjonalne zespoły teatralne. W pierwszym przedstawieniu wprowadzają najmłodszych widzów w świat marzeń i wyobraźni. Drugi, wieczorny spektakl, gwarantuje wspaniałą zabawę dla całej rodziny.

Czas między spektaklami jest wzbogacony rodzinnymi animacjami prowadzonymi przez doświadczonych animatorów. Dzieci, młodzież i rodzice są inspirowani do podjęcia działań, w ramach których każdy może poczuć się jak artysta.

Podczas Karawany zaciera się granica miedzy widzami a twórcami. Ci, którzy przyszli z zamiarem oglądania, stają się uczestnikami gier, tworzą kostiumy i scenografię, odgrywają własne mini-przedstawienia – by w końcu obejrzeć spektakl.

W ten sposób organizatorzy wzbudzają zainteresowanie dzieci,  młodzieży i dorosłych teatrem oraz działaniami o charakterze parateatralnym i plastycznym, które wyzwalają wyobraźnię, zdolności twórcze oraz stanowią ciekawy sposób spędzania czasu wolnego.

Ponadto Karawana jest okazją do prezentacji osiągnięć artystycznych miejscowych wykonawców. W realizację projektu są zaangażowane lokalne władze samorządowe, instytucje kultury i lokalna społeczność.

Stałym partnerem w przygotowaniu i zrealizowaniu programu Karawany jest Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

Wykonawcami programu Karawany. Wędrującego Festiwalu Sztuki i Animacji byli m.in.

Teatr Akt
Teatr Gry i Ludzie
Teatr Legendarium
Teatr Mimo
Teatr Plastyczny Makata
Teatr Scena
Teatr Sztuka Ciała

W ostatnich latach Karawana odwiedziła m.in.

Białobrzegi, Chorzele, Chrzęsne, Czerwińsk, Czerwonkę, Garwolin, Iłów, Karniewo, Kowalę, Kroczewo, Krzynowłogę Małą, Radzymin, Rybno, Skaryszew, Suchą, Sulbiny.

Koordynator projektu: Anna Mizińska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 586 42 14.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl