przejdź do treści

10 marca – 30 kwietnia | "Biały szum. Gamid Ibadullayev.", wystawa w Galerii ELEKTOR

Gamid Ibadullayev 4 125x250GALERIA ELEKTOR
Warszawa, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12
Czynna: pn. – pt., godz. 8.00 - 17.00; sob., godz. 9.00 - 15.00
wstęp wolny

Biały szum. Gamid Ibadullayev.
Wernisaż: 10 marca, poniedziałek, godz. 19.00
wystawa czynna: 10 marca – 30 kwietnia

Wystawa Gamida Ibadullayeva artysty z Azerbejdżanu, organizowana we współpracy z Ambasadą Azerbejdżanu w Polsce. Biały szum jest rodzajem szumu akustycznego zawierającego wszystkie (od najniższych do najwyższych) częstotliwości, który ma zdolność maskowania hałasu.
Dźwięki i procesy zachodzące w przyrodzie są inspiracją dla kontemplacyjnych, abstrakcyjnych kompozycji malarskich i przestrzennych.

Malwina Domagała • Absorpcja świata
"Nieuchwytne, ulotne zjawiska, ledwie słyszalne dźwięki natury, wobec agresywnej, intensywnie rozbudowanej wizyjności, krzykliwej ikonosfery współczesności, stają się odgłosami świata. Cichym szmerem, szumem.
Twórczość Gamida Ibadullayeva wyraża głęboką kontemplację świata przyrody, w obrębie którego artysta dostrzega i rejestruje nieustannie zachodzące przemiany, procesy. Kompozycje malarskie Ibadullayeva zawierają w sobie panteistyczną refleksję nad elementami przyrody, odkrywają wyzwalającą się ekspresję świata. Tę ideę artysta przenosi na wielkoformatowe płótna, które przybierają formułę dzieła otwartego na modyfikacje, nieukończonego i nieograniczonego.
Wnikliwa obserwacja zachodzących procesów w naturze, wywołanych siłą żywiołów, grą świateł i barw, pobudzają wrażliwość, emocje i wyobraźnię artysty. Ibadullayeva twórczo inspirują zjawiska natury nieprzewidywalne, niepowtarzalne, nietrwałe, zagarniające i kształtujące przestrzeń, jak opady atmosferyczne, ulewne deszcze, śnieżyce czy rozbłyski piorunów. Te niezwykłe zjawiska, fenomeny natury powodują zmianę obrazu świata, który pod względem wizualnym ulega dynamicznym przeobrażeniom, pierwotna percepcja ulega zakłóceniu, a wyrazistość zostaje doprowadzona do zaniku podobieństwa z rzeczywistością, do granic rozpoznawalności. W trakcie zamieci śnieżnej, intensywnie padające, zagęszczone kryształki śniegu odrealniają przestrzeń, zaburzają widoczność brył, kształtów, kolorów. Artysta próbuje imitować te cechy fizyczne naturalnych procesów poprzez transpozycję efektów wizualnych na powierzchnię płótna.
Zafascynowany zjawiskowością świata nie kieruje się przemyślaną koncepcją obrazu. To intuicja i rozważania nad stroną rozwiązania formalnego kompozycji prowadzą artystę, który dąży do wydobycia najważniejszej istoty, esencji malarskiego, emocjonalnego przeżycia. Proces pracy twórczej, kreację obrazu utożsamia z procesami występującymi w naturze. Wybrane fragmenty świata przyrody przenosi na płaszczyznę płótna, na którą nakłada warstwy koloru, błękitów, fioletów czy czerwieni. Następnie, tak jak obraz rzeczywistości ulega zniekształceniu pod wpływem zjawisk atmosferycznych, zawiei śnieżnej, gdy gęsto, intensywnie padające płatki śniegu zaczynają ograniczać widoczność, tak artysta wprowadza zmiany w obrazie malarskim. Tkanka kolorystyczna ulega stopniowej metamorfozie, artysta „rozbija” pierwotny widok, oczyszcza ze zbędnej warstwy wizualnej. Eksperymentuje formalnie. Rozciera, rozmywa materię malarską doprowadzając ją do delikatnie przenikających się tonów koloru. Niekiedy wnika coraz głębiej w strukturę malarską, stosuje mocne uderzenia pędzla, nakłada obok siebie drobne, nieregularne plamy koloru. Tak uzyskana synteza plastycznej formy wypełniona jest wyciszoną gamą barwną, zawężoną do bieli, czerni i szarości w różnej skali natężenia. Niekiedy dyskretnie ujawnia się zaznaczony linią oranż, jako dominanta, kolor przełamujący szarość.
Zjawiska występujące w przyrodzie są często zintegrowane z dźwiękiem, odgłosami. Muzyka stanowi kolejny obszar, z którego artysta czerpie inspiracje, pierwotną siłę, energię do odkrywania i poznawania świata. Eksperymenty z dźwiękami doprowadziły artystę do zainteresowania się zjawiskiem białego szumu, rodzaju szumu akustycznego zawierającego wszystkie, od najniższych do najwyższych, częstotliwości, którego szczególną właściwością jest zdolność maskowania, zagłuszania hałasu. Tak powstały abstrakcyjne formy malarskie, kompozycje wyciszone, które w teoretycznym założeniu artysty tworzą relację pomiędzy dźwiękiem i obrazem.
Tak w malarstwie Gamida Ibadullayeva powstaje biały szum."

gamid ibadullayev 1 150x400 dyptyk    
Gamid Ibadullayev urodzony w  1980 roku w Baku. Ukończył ceramikę i historię sztuki na Akademii w Baku (2003) oraz kierunek operatorski na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie (2008).    
Od 2005 roku mieszka i pracuje w Polsce. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, muzyką, filmem i fotografią. Prezentował prace na wystawach indywidualnych m.in. w galerii Składnica Sztuki (2008, 2009 Warszawa),  w galerii Apteka Sztuki (projekt Geca Gündüz, 2010/2011 Warszawa), w Centrum Synagoga (Procesy META-morficzne, 2011, Zamość) oraz  w Galerii Stara Prochownia (Poza wyciszeniem, 2012 Warszawa). Brał udział m.in. w wystawach młodych plastyków azerbejdżańskich (1996, 1998, Wings of Time, 2000, Baku) w dwóch edycjach festiwalu Transkaukazja (m.in. CSW Zamek Ujazdowski, 2009, Warszawa), wystawie zbiorowej Składnicy Sztuki (Galeria Winda, 2012, Kilece), w Międzynarodowym Biennale w Turcji (Galeria Taksim 2013, Stambuł). Członek Związku Azerbejdżańskich Artystów Fotografików i Związku Azerbejdżańskich Artystów Plastyków. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Założyciel formacji „Gamid Group”, w której tworzy muzykę eksperymentalną, także do autorskich filmów i prac video.

gamid ibadullayev 3 250x125 szumospadgamid ibadullayev 2 150x100 z serii czerwien

Koordynator/kontakt: Paulina Czajor, Tel. 22 624 70 01, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.galeriaelektor.waw.pl

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl