przejdź do treści

23 czerwca | KRZYSIA GÓRNIAK QUARTET Cykl: Swing Club

Krzysia GórniakKrzysia Górniak Quartet

Cykl: Swing Club

23 czerwca 2016 r. (Cz) 19:00 | Mazowiecki Instytut Kultury

 

Krzysia Górniak, znana i ceniona gitarzystka jazzowa, jest w trakcie pracy nad nowym albumem Moments. W trakcie czerwcowego koncertu z cyklu Swing Club zaprezentowany zostanie ten autorski materiał, mimo iż w postaci płyty ukaże się dopiero jesienią.

W tym prawykonaniu Krzysi Górniak towarzyszyć będą kreatywni muzycy: kontrabasista – Łukasz Makowski i perkusista – Gniewomir Tomczyk. Gościnnie wesprze ich pianista – Zdzisław Kalinowski. W pracy nad nową płytą, muzycy z jednej strony czerpią z pozyskanego już doświadczenia muzycznego w zakresie klasyki, jazzu i innych gatunków, a z drugiej – dążą do odkrywania nowych przestrzeni dźwiękowych. Brzmienie zespołu nawiązuje do stylistyki monachijskiej wytwórni płytowej ECM. To nowoczesne europejskie granie – artyści dzięki podróżom i wykształceniu na międzynarodowych uczelniach (Norwegia, Austria) realizują muzykę na wielu odrębnych płaszczyznach. Krzysia Górniak wnosi do brzmienia zespołu wyjątkowy koloryt, jej delikatność i kobiecość w połączeniu z niezwykłą biegłością muzyczną jest unikatem na światowym rynku.

Wykonawcy:

KRZYSIA GÓRNIAK QUARTET

Krzysia Górniak /gitara/
Łukasz Makowski /kontrabas elektryczny, gitara basowa/
Marcin Jahr /perkusja/
Zdzisław Kalinowski /fortepian/
Adam Ferch – prowadzenie koncertu, autor koncepcji artystycznej.

Bilety: 18 zł

Kup bilet

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchuWydarzeniu towarzyszy pętla indukcyjna

 

Krzysia GórniakKrzysia Górniak – urodzona w Olsztynie, „najciekawsza gitarowa jazzwoman w Polsce" („Jazz Forum" 7-8/2006 str. 27) grająca na gitarze elektrycznej, kompozytorka, producentka, aranżerka. Obdarzona niezwykłą osobowością artystyczną od wielu lat koncertuje na scenach festiwalowych i klubowych w Polsce i za granicą m.in.: w Austrii, Francji, Niemczech, Grecji, Słowenii. Jej sposób grania to połączenie wirtuozerii z subtelną kobiecością, odnajduje się w wielu stylach muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego i Sztuki Dramatycznej w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej. Wydała 6 płyt, których była kompozytorką, aranżerką i producentką: TALES (2002), ULTRA (2004), GARDEN OF LOVE (2008), EMOTIONS (2008), FEELINGS (2012), TRIBUTE TO NAT KING COLE (2015). Obecnie uczestniczy w wielu projektach, współpracując z takimi muzykami jak, m.in. Maciej Miecznikowski /wokal/, Evangelos Tzimkas /gitara basowa/, Paweł Pańta /kontarbas/, Wojciech Gogolewski /piano/, Ewa Mikulska /wokal/, Zdzisław Kalinowski /piano/, Łukasz Makowski /kontrabas/, Michał Grott /gitara basowa/, Krzysztof Ścierański /gitara basowa/, Wojtek Pilichowski /gitara basowa/, Kuba Badach /wokal/. Kompozycja Krzysi Górniak Blue z płyty Ultra znalazła się w finale konkursu kompozytorskiego International Songwriting Competition 2005, gdzie jurorami byli m.in. Tom Waits, Joss Stone, Sonny Rollins, Macy Gray, John Scofield czy Steve Vai, a na 15 tys. zgłoszonych do finału przeszło tylko 12 piosenek. Pat Metheny o jej pierwszej płycie Tales napisał: ""I have been listening to your CD - and you all sound really good on there! Nice blend between you and I think it is great that you seem to be working hard on trying to get your own group sound and concept happening!" www.krzysiagorniak.pl

Łukasz Makowski – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz na Griegakademiet w Bergen w Norwegii, na kierunku klasyczny kontrabas solowy. Jest muzykiem ze sporym doświadczeniem zarówno jazzowym, jak i klasycznym. Między innymi grał koncerty solowe z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz z Bergen Unge Kammerorkester (Młodzieżową Orkiestrą Kameralną). Współpracuje z grupą najlepszych muzyków na polskiej, norweskiej, amerykańskiej, szwedzkiej, oraz brytyjskiej scenie jazzowej (USA – Eddie Henderson, John Beasley, U.K – Tony Kofi, Winston Clifford, Norwegia – Alf Wilhelm Lundberg, Norvald Dahl, Szwecja – David Sundby), w Polsce Piotr Słopecki, Piotr Baron, Jan Freicher, Grzegorz Lewandowski, Krzysia Górniak, Piotr Karol Sawicki, Tomasz Grochot, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Mateusz Śliwa, Michał Borowski, Tomasz Filipczak, Maciej Strzelczyk, Tomasz Grochota, w latach 2004-2005 współpracował z Teatrem Muzycznym w Gdyni (m.in. przy przedstawieniach Muzyka Gershwin, Roxi Bar). W 2014 roku współpracował z Teatrem Rampa w Warszawie w spektaklu MusicaLove. Od 2005 roku stał się częścią środowiska jazzowego w Bergen. W ramach różnych projektów koncertował w klubach Madam Felle (Evans Jazz Club), Vamoos, La Bottega Italiana, oraz Swing'n'Sweet w Bergen. W 2008 i 2009 roku występował na festiwalach jazzowych w Polsce (Świdnickie Noce Jazzowe'08, Świdnica), (Jazz Spring Festival'08, Częstochowa), w Norwegii, (Silda Jazz Festival w Haugesund|'08 i 09), Anglii, (London Jazz Festival'08, Londyn), Jazz Festival Katowice'11, oraz na Ukrainie (Jazz Bez Festival'11) z John Beasley European. www.lukaszmakowski.com

Marcin Jahr - edukację muzyczną na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w 1983 w Liceum Muzycznym w Bydgoszczy, w klasie prof. Janusza Mikołajczaka. Liceum Muzyczne ukończył w 1988 roku z wyróżnieniem. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Stanisława Proksy (studia na tej uczelni w latach 1988-1992). Uzyskał tytuł magistra sztuki – specjalizacja w zakresie instrumentów perkusyjnych. Był związany z bydgoskimi klubami muzycznymi (m.in. „Bogartem" i „Mózgiem") i różnymi formacjami muzycznymi. Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego (1987). Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. "Lonely Town" zostało uznane przez czytelników czasopisma "Jazz Forum" Płytą Roku 1995), Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem "New Presentation", Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim; okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi. Z większością z tych wykonawców nagrał ok. 20 płyt dla różnych wytwórni. Brał udział w festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą , tj. kilkakrotnie Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Jazz Standard Festival Siedlce, "Jazz w Muzeum" w Ostrowie Wlkp., Pori Jazz Festival '87 (Finlandia), Istanbul Festival '93 (Turcja), '99 Euro Big Band Matusza Jakabcica (Bratislava, Słowacja).

Zdzisław Kalinowski – pianista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Fortepianu. Współpracował m.in. z Krzysztofem Ścierańskim, Kazimierzem Jonkiszem, Grzegorzem Piotrowskim, Marcinem Nowakowskim, Grażyną Łobaszewską, Lidią Kopanią, Andre Ochodlo, Bogdanem Kierejszą, Markiem Dyjakiem, Piotrem Machalicą, InGrid, Patrycją Kazadi, Krzysią Górniak (płyta Emotions i Garden of Love), Blue Cafe (gościnnie – płyta Four Seasons), Ajagore (gościnnie – płyta Zimowe Sny), Maciejem Miecznikowskim (aranżacja materiału na płytę Czarodzieje), Adamem Wendtem (aranżacja materiału na płytę Adam Wendt Plays Komeda Smooth), Teatrem My (muzyka do spektakli: Single i Remiksy, Kochanie Na Kredyt, Single po Japońsku), SMOKIE (aranżacje na orkiestrę symfoniczną do muzyki zespołu – premiera w Sali Kongresowej w Warszawie w 2010 roku). Zdobył I Nagrodę w konkursie Natalii Kukulskiej „Aranżator" za aranżacje utworu Artystki.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Koordynator: Piotr Mazur (MIK), 22 586 42 35, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl