przejdź do treści

Do 23 kwietnia | Magda Nałęcz OGRÓD DZIECIŃSTWA ODSŁONA DRUGA Galeria Elektor

Magda Nałęcz

Magda Nałęcz Ogród dzieciństwa odsłona druga

10 marca – 23 kwietnia 2017 r. | Galeria Elektor
Wernisaż: 9 marca 2017 r. (Czw) 19:00

„Długo myślałam ,że mam skrzydła”.

Cykl malarski Ogrody dzieciństwa Magdaleny Nałęcz stanowi zbiór niezwykły. W połowie życia artystka maluje obrazy, w których powraca do czasów swojego dzieciństwa. Czy jest to próba podsumowania życia, czy raczej niezwykła nostalgiczna podróż w przeszłość, retrospekcja, przypomnienie najważniejszych miejsc i związanych z nimi emocji? Czy może odczarowanie smutku wspomnień mało radosnych?

Magdy podróż w krainę dzieciństwa nie prowadzi w szczęśliwe mury rodzinnego domu. Przeciwnie, dom jest pominięty. Wspomnienia dotyczą przede wszystkim ogrodów, w których właśnie zaklęte jest wspomnienie, ulotna chwila zapamiętana w kolorze sukienki, kształcie kokardy, wiązaniu trzewików. Ogrodowa przestrzeń jest bezpieczna – to schronienie, które pozwala marzyć. To kryjówka, w której się dorasta, dojrzewa i z której wychodzi się w świat. To miejsce głębokich przeżyć, niepowodzeń, smutków, ale zatopionych w kolor, który artystce przez całej życie będzie dawał ukojenie. Niech jednak nie zmyli nas pozorny spokój uporządkowanego ogrodu. Nie znajdziemy w nim idyllicznego obrazu dzieciństwa. Nie słychać śpiewu ptaków, są zbyt niedościgłe, ich głosy zamknięte są w klatce, której pilnuje piękna, ale smutna dziewczynka. Jest jak laleczka, jak rekwizyt starannie dobrany do zapamiętanego obrazu, do wspomnienia szkolnej tarczy na ramieniu i białych świeżutkich podkolanówek. Nieruchoma czeka. Marzy. Czuje skrzydła błękitnych motyli, które znacznie później rozwinie, malując kolejne ogrody. Intensywne barwy bardzo wyraźnie oświetlają swoimi promieniami smutek dziewczynki. Samotnej. Szukającej siły i ciepła wilka, strażnika bezpiecznego ogrodu. I tylko wspomnienie wycieczki nad jezioro przywołuje beztroski moment zabawy z Mamą… Tylko wtedy bohaterka staje się na powrót roześmianym dzieckiem.

Zaczarowany ogród dzieciństwa Magdy daleki jest od tajemniczego ogrodu Frances Burnett, w którym wciąż rosną róże i inne piękne i delikatne kwiaty, w którym dzieci odprawiają wymyślone przez siebie rytuały, mające pomóc wyzdrowieć przyjacielowi. Jedno jednak w obu ogrodach jest wspólne. Czarodziejska moc uzdrawiania duszy. Moc skrzydeł, które mogą unieść nas wysoko, jeśli odrobinę się postaramy. Magda otworzyła zamknięty od lat ogród. Mam nadzieję, że znajdzie w nim róże i przypomni sobie, że ma skrzydła.

A my wędrując po jej ogrodach dzieciństwa, zatopimy się w czytaniu własnych wspomnień, odganianiu smutków i szukaniu naszych utraconych skrzydeł. Bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Każdy z nas ma swoje własne dzieciństwo. Śmiało można powiedzieć, że ono nigdy się nie kończy, a wręcz powraca do nas, kiedy już myślimy, że bezpowrotnie minęło. To po części od nas zależy, jak je zapamiętamy”. Wędrujmy więc po ogrodach Magdy, czując skrzydła jej motyli na plecach, ciepło i siłę dobrych wilków, które zawsze nas obronią.

Magdalena Kąkolewska

Magda Nałęcz urodziła się 24 września 1970 roku w Rzeszowie. W 1990 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. W latach 1990-1995 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1995 roku otrzymała Dyplom z Wyróżnieniem z Malarstwa w Pracowni prof. Jana Szancenbacha i Dyplom z Rysunku w Pracowni prof. Sławomira Karpowicza. Od 1995 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

WYSTAWY INDYWIDUALNE
2017
Ogrody dzieciństwa. Odsłona druga – Galeria Elektor – Warszawa
• Cienie – Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Kraków
• Ciche życie – Pałac Sztuki TPSP – Kraków
2016
• Rysunki i monotypie – Starbucks – Brooklyn – Nowy Jork – Stany Zjednoczone
Ogrody dzieciństwa – Galeria Floriańska 22 – Kraków
Mój pejzaż – Galeria BWA – Rzeszów

2014
Ogrody miłości – Galeria Pod Rejentem – Kraków
Wystawa malarstwa – Galeria prowincjonalna – Ognisko Artystyczne w Nysie Filia w Głuchołazach – Głuchołazy
2013
Wystawa malarstwa Magdaleny Nałęcz zbiory z prywatnej kolekcji Przemysława Omieczyńskiego
– Nauczycielskie Kolegium Języków – Lublin
W sferze błękitu – Konsulat Generalny RP oraz Muzeum Sztuki – Filia Okręgowego Muzeum Krajoznawczego – Brześć - Białoruś
2012
Nowe obrazy oraz starsze też, wraz z Marcinem Telegą – Galeria na Szwejka Przemysław Omieczyński – Lublin
Wystawa malarstwa – towarzysząca otwarciu Fundacji Art Transfer – Amaristo Galeria przy Teatrze – Warszawa
Intymność codzienności, wraz z Alina Raczkiewicz-Bęc – Galeria Elektor – Warszawa >>>
Wystawa malarstwa – Pałac Sztuki TPSP – Kraków

Kurator: Paulina Czajor, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 586 42 10.

Wstęp wolny

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Magda Nałęcz

Magda Nałęcz

Fotorelacja z wernisażu.
Fot. Agnieszka Paź (MIK)

Galeria Elektor: Reklama wystawy na stacji metra "Świętokrzyska" Fot. Radoslaw-Lubiak

Logotyp Galerii ElektorGALERIA ELEKTOR działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Elektoralna 12 (Mazowiecki Instytut Kultury) | Czynna: pn.-pt., godz. 8:00-17:00; sob., godz. 9:00-15:00, www.galeriaelektor.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl