przejdź do treści

SWING CLUB – spotkania muzyczne

logo liternicze Swing ClubSWING CLUB – spotkania muzyczne – koncerty – znakomici wykonawcy – dobra muzyka!

To wszystko w Warszawie na Elektoralnej 12 w Mazowieckim Instytucie Kultury.

 

 

Swing Club swoje początki datuje od 2001 roku. W Mazowieckim Instytucie Kultury funkcjonuje od 2013 roku. W latach 2013 – 2014 odbyło się 27 koncertów, w których wystąpiło już ponad 150 wykonawców. Koncerty Swing Club realizowane są w co drugi czwartek miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia).
W ramach Swing Club’u prezentowana jest przede wszystkim muzyka rozrywkowa wykonywana przez czołowych przedstawicieli tego gatunku wywodzących się głównie z polskiej sceny muzycznej. Nie brakuje także zagranicznych wykonawców. W ostatnich dwóch latach w koncertach udział wzięli m.in.: Filip Wojciechowski, Wojciech Karolak, Bogdan Hołownia, Wojciech Kamiński, Andrzej Jagodziński, Maciej Strzelczyk, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Beatriz Blanco, Marek Walawender, Leszek Potasiński, Janusz Strobel, Anatol Wojdyna, Aleksander Michalski, Wiesław Wysocki, Paweł Tartanus, Jerzy Bartz, Janusz Szrom, Dorota Curyłło, Agnieszka Wilczyńska, Joanna Morea, Mark Shepherd, Michael “Patches” Stewart i zespoły: Old Timers, Blues Fellows, Dixie Warsaw Jazzmen, Warszawa Kyiw Express, Asocjacja HAGAW, Andrzej Jagodziński Trio, Swing Workshop.
W roku 2015 usłyszymy min. Włodzimierza Nahornego, Ragtime Jazz Band, The Warsaw Dixielanders, Singin’ Birds, Cezariusza Gadzinę i Atom String Quartet. Ta plejada znanych solistów i zespołów już w dużym stopniu określa charakter programowy koncertów. Mimo definiującej nazwy cyklu - Swing Club nie ogranicza się tylko do „starego, dobrego jazzu” czyli dixielandu i swingu, ale jest otwarty na inne historycznie sprawdzone gatunki muzyczne (muzyka latynoska, etniczna, rozrywkowa – od lat dwudziestych XX w. poprzez polskie przed i powojenne oraz współczesne przeboje, piosenkę literacką i autorską). Ta różnorodność muzyczna otwiera drzwi Swing Club’u także muzykom jazzowym młodego pokolenia, poszukującym nowych brzmień oraz środków wyrazu.
Publiczność Swing Club’u można określić jako „wielką, muzyczną rodzinę”, także z powodu otwartości na nowych odbiorców, szczególnie słuchaczy młodego pokolenia, którzy licznie pojawiają się na koncertach.
Inicjatorem, gospodarzem i autorem koncepcji artystycznej spotkań Swing Club’u od 2008 r. jest będący autorytetem w środowisku jazzowym - Adam Ferch - zasłużony propagator jazzu. W 1954 r. współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, z inicjatywy Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego, Romana Waschko, a przede wszystkim Bohdana Wodiczko, od 1958 do 1968 r. prowadził stałe koncerty jazzowe na estradach: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Pomorskiej w Bydgoszczy, Śląskiej w Katowicach i innych. Ponadto inicjował i realizował wiele imprez propagujących wartościową muzykę jazzową

Koordynator: MIK, Piotr Mazur, 22 586 42 35, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapewniamy pętlę indukcyjną; wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl