przejdź do treści

Rola kultury w procesie rewitalizacji na Mazowszu

Reintegracja społeczna z użyciem działań kulturalnych wspomaga rewitalizację obszarów zdegradowanych.

logotyp projektu

W lutym 2018 roku Mazowiecki Instytut Kultury rozpoczął projekt Rola kultury w procesie rewitalizacji na Mazowszu.

Celem projektu jest modelowa reintegracja społeczna z użyciem działań kulturalnych, istotnie wspomagających proces rewitalizacji.

Odbiorcą modelu są małe i średnie miasta Mazowsza.

Otrzymają wsparcie merytoryczne instytutu i jego partnerów: Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej i Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

W pracach nad projektem, moderowanym przez zaproszonych ekspertów, indywidualnych i instytucjonalnych, kluczowa jest żywa relacja z partnerami w „terenie” - samorządami, regionalnymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i środowiskami twórczymi.

Równie istotną częścią projektu jest pogłębiona diagnoza potrzeb społeczności i potencjałów czterech gmin zaproszonych do ścisłej współpracy.

Wybrane miasta ­– Góra Kalwaria, Nowy Dwór Mazowiecki, Pułtusk oraz Sokołów Podlaski – charakteryzuje znaczący potencjał dziedzictwa kulturowego materialnego i niematerialnego. Stanowi on znakomitą bazę dla planowanych działań.

słuchacze szkolenia

Maria Badeńska-Stapp prowadzi wykład

Na przełomie lutego i marca uczestnicy programu wzięli udział w szkoleniu Rola kultury w procesie rewitalizacji na Mazowszu, które poprowadziła Maria Badeńska-Stapp (Miejski Konserwator w Żyrardowie), teoretyk i praktyk procesu rewitalizacji oraz ochrony dziedzictwa.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Partnerzy:

Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

Koordynator merytoryczny: Maria Badeńska-Stapp

Ekspert ds. architektury i zabytków: Barbara Jezierska

Koordynator organizacyjny: Sylwia Teofiluk Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

plakat projektu

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl