przejdź do treści

Wieczór urodzinowy Mai Komorowskiej i zakończenie 2. edycji programu Chrzęsne – literackie serce Mazowsza 2017

chrzesne maja komorowska

Z okazji 80. urodzin Mai Komorowskiej odbył się specjalny wieczór jubileuszowy.

10 grudnia 2017 r. w Pałacu Chrzęsnem artystka spotkała się z przyjaciółmi i wielbicielami jej talentu. Wieczór poprowadził Łukasz Borkowski – wychowanek aktorki, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Spotkanie odbyło się w ramach programu Chrzęsne – literackie serce Mazowsza Mazowieckiego Instytutu Kultury.

W 2017 roku Maja Komorowska – wybitna, wielokrotnie nagradzana aktorka teatralna i filmowa, muza Zanussiego i Wajdy, pedagog, obchodzi swoje 80 urodziny. Z tej szczególnej okazji Mazowiecki Instytut Kultury, w dniu 10 grudnia, zorganizował w Pałacu w Chrzęsnem uroczysty wieczór z udziałem Artystki, z którą od kilku lat współpracuje. Wybór miejsca nie był przypadkowy, gdyż Chrzęsne chrzęści literaturą i kulturą, a to dzięki organizowanemu przez Mazowiecki Instytut Kultury i Powiat Wołomiński programowi edukacji kulturalnej i artystycznej, z udziałem znakomitych twórców i artystów. Maja Komorowska, jako jeden z jego specjalnych gości, spotykała się tu z młodzieżą i dorosłymi. Wieczór był niezwykły także dlatego, że stanowił zakończenie tegorocznej, już drugiej edycji tego programu, noszącego nazwę „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza”.

Spotkanie wspaniale poprowadził aktor i wychowanek Mai Komorowskiej, obecnie także wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie – Łukasz Borkowski. Rozpoczęło się ono od pokazu fragmentów filmów Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego z niezapomnianymi kreacjami aktorki. Wśród gości znaleźli się zarówno przyjaciele i bliscy artystki, którzy specjalnie na ten wieczór przyjechali z Warszawy i z całej Polski, jak również przedstawiciele instytucji kultury – m.in. Krzysztof Sielicki, Kierownik Literacki Polskiego Radia i pisarka Małgorzata Karolina Piekarska, Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W imieniu organizatora wieczoru przywitała wszystkich Dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury Beata Polaczyńska. Gospodarza miejsca reprezentował m.in. Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski, a władze miasta Włodzimierz Paszyński – Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Wieczór zakończył się tortem urodzinowym i wernisażem wystawy fotografii aktorki pt. Maja Komorowska w filmach Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego.

Elżbieta Szymańska
Koordynator projektu Chrzęsne – Literackie Serce Mazowsza

Kilka słów biografii:

W roku 2017 mija też 57 lat od debiutu aktorki w 1960 roku w Teatrze Groteska w Krakowie oraz ponad trzydzieści lat pracy pedagogicznej w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, z którą związana jest ona od 1983 roku. W czasie swojej kariery artystycznej Maja Komorowska współpracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Grotowskim, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Jerzym Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim, oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim i innymi. Grała w filmach polskich i zagranicznych, m.in takich jak: Życie rodzinne, Za ścianą, Bilans kwartalny, Rok spokojnego słońca, Cwał w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, Dekalog I w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz Wesele, Panny z Wilka, Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy. Stworzyła ponad 30 znaczących ról w spektaklach teatru telewizji. Aktualnie gra w spektaklach: Mimo wszystko J. Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Współczesnym oraz w Szczęśliwych dniach S. Becketta w reżyserii Antoniego Libery gościnnie w Teatrze Dramatycznym (premiera w 1995 roku).

Autorem zdjęć jest Michał Kamiński.

Na łamach pisma „KURIER W – Wyszkowski, Węgrowski, Wołomiński, legionowski, Ostrowski, Pułtuski …i Sąsiadów. Tygodnik regionalny” ukazała się relacja z uroczystości pt.  Wieczór jubileuszowy Mai Komorowskiej – aktorki, pedagoga, kobiety z niezwykłą osobowością, wdziękiem i urokiem  >>>

chrzesne maja komorowska urodziny2017 fot michal kaminski 017

chrzesne maja komorowska urodziny2017 fot michal kaminski 031

maja komorowska

 

 

 plakat jubileuszu mai komorowskiej

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl