przejdź do treści

16 maja, Sokołów Podlaski | Marcin Wyrostek zaprasza na koncert promujący płytę POLACC oraz warsztaty dla akordeonistów

muzyk w świetle reflektorów

Marcin Wyrostek – Muzyka korzeni

Koncert promujący nową płytę Marcina Wyrostka – POLACC
oraz
warsztaty dla akordeonistów

16 maja 2018 r. (Śr) | Sokołów Podlaski

KONCERT: 18:00, Sokołowski Ośrodek Kultury, ul. Wolności 27
WARSZTATY: 15:00, Sokołowski Ośrodek Kultury (lista uczestnikow już zamknięta!)

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w punkcie informacji SOK.

 

MARCIN WYROSTEK – MUZYKA KORZENI to tytuł nowego projektu realizowanego w 2018 roku przez Mazowiecki Instytut Kultury. Wiąże się on bezpośrednio z promocją nowej płyty akordeonisty - Marcina Wyrostka - zwycięzcy polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent, wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, członka Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

Płyta POLACC pojawiła się na rynku w październiku minionego roku. Pierwszy koncert promocyjny miał miejsce 14 stycznia 2018 roku w Filharmonii Narodowej.

Repertuar koncertu opiera się na materiale pochodzącym z nowej płyty, będącej autorskim spojrzeniem Marcina Wyrostka na muzykę korzeni, czyli muzykę polską, zarówno ludową, klasyczną, jak i rozrywkową. W programie pojawią się utwory wybitnych, polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego.

We wszystkich utworach niewątpliwie zauważalna będzie wirtuozeria Marcina Wyrostka. Podkreślać ją będzie charakterystyczna dla jego wykonawstwa sztuka improwizacji.

Wykonawcy:

Marcin Wyrostek /akordeon/
Marcin Jajkiewicz /wokal/
Mateusz Adamczyk /skrzypce/
Daniel Popiałkiewicz /gitara/
Agnieszka Haase-Rendchen /fortepian/
Piotr Zaufal /gitara basowa/
Krzysztof Nowakowski /instrumenty perkusyjne/

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Sokołowski Ośrodek Kultury

Koordynator: Piotr Mazur (MIK), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 586 42 35.

marcin wyrostek i muzycy przyjmują nagrodę złotej płyty

NOWA PŁYTA POLACC
Nowy album Marcina Wyrostka i jego zespołu znacząco różni od jego dotychczasowej twórczości. Przez lata koncertowania z repertuarem o charakterze argentyńskim, bałkańskim i latynoamerykańskim, w muzykach pojawiła się potrzeba sięgnięcia do korzeni kultury, w której wzrastali. Zainspirowanie się polską twórczością było także związane z licznymi koncertami tematycznymi zespołu poza granicami kraju, na których Marcin Wyrostek występował w roli promotora polskiej kultury. Powstałe przy tej okazji kompozycje i aranże stały się zalążkiem do powstania nowej płyty Marcin Wyrostek POLACC, gdzie rozmaite motywy POL- skości połączył wspólny ACCordeonowy mianownik.

Istotnym elementem w trakcie prac nad nową płytą okazały się zróżnicowane korzenie muzyków z zespołu Marcina. Doprowadziło to do przemieszania się muzycznych charakterów, brzmień, tradycji i wspomnień, od Pomorza, aż po Śląsk. Na płycie znalazły się zarówno utwory inspirowane muzyką ludową, jak również współczesne aranżacje wybitnych polskich kompozytorów muzyki klasycznej i filmowej. Nie zabrakło także bardziej rozrywkowych brzmień zaczerpniętych z muzyki lat 60-tych i 70-tych oraz autorskich, nieraz bardzo zaskakujących kompozycji Marcina. Szlachetne brzmienie części utworów podkreślać będzie towarzysząca zespołowi orkiestra kameralna i sekcja dęta. Płyta POLACC z założenia jest wielobarwna i energiczna, a powstałe utwory są efektem poszukiwań wspólnej wrażliwości muzycznej, którą odnaleźć można w muzyce polskiej różnych gatunków i na przestrzeni wielu lat.

skrzypek i marcin wyrostek

MARCIN WYROSTEK
Akordeonista (ur. 16 września 1981 r.) - zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

Pierwszym akordeonistą w rodzinie, jak i nauczycielem Marcina, był jego ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce w garażu ćwicząc na akordeonie. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą.

Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym: Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Jest założycielem projektu Corazon, z którym nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m.in. potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę Magia del Tango, podwójną platynową płytę za krążek Coloriage - 2012 i platynową płytę za album For Alice -2015.  Pod koniec 2017 roku zespół zakończył prace nad najnowszym albumem Polacc, który w odróżnieniu od poprzednich jest mocno inspirowany muzyką polską. Koncertował na największych polskich scenach muzycznych m.in. na 50-leciu Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, festiwalach: Sopot TOPtrendy, Transatlantyk, Warszawa Singera. Miał okazję koncertować z gwiazdami polskiej sceny muzycznej - Kayah, Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Adamem Sztabą, Orkiestrą AUKSO. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

JESZCZE O PROJEKCIE MARCIN WYROSTEK – MUZYKA KORZENI
Mazowiecki Instytut Kultury włączył się w promocję płyty POLACC organizując w województwie mazowieckim cykl koncertów. Do udziału w tym przedsięwzięciu MIK zaprosił pięciu partnerów - współorganizatorów: Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Mławie, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Konstanciński Dom Kultury w Konstancinie-Jeziornie, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Sokołowski Ośrodek Kultury w Sokołowie Podlaskim. 

plakat mlawa wyrostek min

autograf składa marcin wyrostek

 

pełna sala i marcin wyrostek

 

FOTORELACJE

marcin wyrostek mława 2018

marcin wyrostek

marcin wyrostek rozmawia z dziewczynką

88 marcin wyrostek konstancin min

 

na akordeonie gra marcin wyrostek

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl