przejdź do treści

Do 3 listopada, Warszawa | Anna Klonowska „Bezoary pamięci” Galeria XX1

kula obiekt abstrakcyjny anna klonowska 3

Anna Klonowska Bezoary pamięci

11 października – 3 listopada 2017 r. | Galeria XX1
Wernisaż: 10 października (Wt) 18:00

Bezoary pamięci – ten dziwny tytuł i treść wystawy zainspirowane zostały wizytą w Muzeum Rolnictwa, gdzie w sekcji poświęconej weterynarii, w gablocie znajdowały się spore, doskonale wypracowane kule, wydobyte z żołądków przeżuwaczy – bezoary. To nagromadzone i kuliście uformowane niestrawione substancje zalegające w ich żołądkach.

W średniowieczu uważano je za magiczne talizmany lub odtrutki na wszelkie trucizny i eliksiry. Nawet oprawiano je w złoto i noszono jako antidotum na trujące powietrze.

Pomyślałam, że w naszych umysłach z biegiem lat też gromadzą się takie «bezoary»«Bezoary pamięci».

Obrazy, dźwięki, zapachy, nastroje zostające gdzieś w zakamarkach naszej pamięci, które nagle, po latach, czasem ze zdziwieniem odkrywamy. Może to być coś bez znaczenia, co niejako zapamiętało się samo, lub wspomnienia pieczołowicie przez nas kolekcjonowane i przechowywane, jakby właśnie wewnętrznie oprawiane w złoto.

Bezoarowe kule z Muzeum Rolnictwa stały się moją inspiracją zarówno treści, jak i formy prezentowanej wystawy.”

Anna Klonowska

Anna Klonowska – absolwentka Wydziału Grafiki Warszawskiej ASP. Dyplom z Wyróżnieniem z Grafiki Wydawniczej u prof. Lecha Majewskiego, aneks z Malarstwa u prof. Jerzego Tchórzewskiego, aneks z Ceramiki u prof. A. Myjaka. W 2011 r. habilitacja z dziedziny – Sztuki Piękne. Od ukończenia studiów pracuje na macierzystym wydziale. Wykładowca w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie. Autorka 15 wystaw indywidualnych, wzięła udział w 33 wystawach zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem.

Wstęp wolny

abstrakcyjny obiekt kula anna klonowska

kula w trójkąty abstrakcja anna klonowska

Galeria XX1

GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl