przejdź do treści

Powstał mural w Górze Kalwarii - dzieło młodych artystów uczestniczących w warsztatach z technik malarstwa ściennego i tworzenia muralu „Miejsca szczególne”

gotowy mural nocą

Tak JEST, a tak... BYŁO NA POCZĄTKU.
Wspólnym wysiłkiem kilkunastu młodych artystów pracujących pod opieką trochę starszych artystów powstało DZIEŁO!

pomarańczowa ściana budynku

A poniżej fotoreportaże z pracy - pierwszy z oficjalnego otwarcia, drugi z prac końcowych, a trzeci z warsztatów przygotowawczych.

Mural uważam za otwarty! Dzieło powstałe z dziecięcej wyobraźni zostało oficjalnie i uroczyście odsłonięte. Zapraszamy do fotorelacji   >>>

miejsca szczegolne

Dzieję się! Mural na ścianie przy Ośrodku Kultury zaczyna nabierać kolorów i kształtów, na razie głównie w wyobraźni artystów.

Zapraszamy do fotorelacji >>>

dziewczynka przy pracy graficznej

Miejsca szczególne – warsztaty z technik malarstwa ściennego i tworzenia muralu

5-6 października 2017 r. | Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, ul. por. Jana Białka 9

Głównym celem i założeniem projektu jest  promocja coraz bardziej popularnej formy artystycznej, jaką jest „mural” – malarstwo wielkoformatowe realizowane na różnych elewacjach zewnętrznych i wewnętrznych oraz planszach wolnostojących. Projekt, w założeniu, funkcjonuje głównie w przestrzeni publicznej, tzn. jest niezależny od typowych przestrzeni wystawienniczych i może być realizowany w miejscowościach nie posiadających na swoim terenie galerii i tradycji prezentacji sztuk plastycznych. W ramach projektu przewidziane są dodatkowe działania lokalne w formie warsztatów lub akcji malarskich, polegających na tworzeniu Murala w miejscu publicznym z udziałem miejscowej społeczności. Jest to najczęściej jedyna możliwość zapoznania się mieszkańców z procesem twórczym. Powstała praca pozostaje na miejscu stworzenia i może spełniać różne cele.

W tym roku do projektu zaprosiliśmy troje artystów, absolwentów Wydziału Malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy studiowali w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego oraz Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki: Justynę Szeligę, Katarzynę Gągol oraz Mateusza Ługowskiego.

Podstawowym działaniem projektu będą warsztaty przeprowadzone w Górze Kalwarii przy wsparciu lokalnego Ośrodka Kultury.

Warsztaty z technik malarstwa ściennego i tworzenia muralu, adresowane są do wszystkich pasjonatów sztuki, szczególnie tych, którzy zainteresowani są malarstwem monumentalnym i tworzeniem sztuki w przestrzeni publicznej.

Założeniem projektu jest pogłębianie wiedzy na temat malarstwa ściennego wśród osób zainteresowanych jego tworzeniem oraz propagowanie sztuki w społeczeństwie.

Zajęcia, które zostaną poprowadzone przez absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, będą dzieliły się na część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczestnicy warsztatów poznają klasyczne oraz współczesne techniki malarstwa ściennego (m.in. fresk, sgraffito, mozaikę, technikę krzemianową, technikę akrylową).

Część praktyczna to wspólna praca zaproszonych artystów i uczestników warsztatów, podczas której zainteresowani zaprojektują i wykonają własne malarstwo ścienne za pomocą wybranych technik i na zaproponowany temat.  Zakładamy, że powstałe prace, posiadające kontekst lokalny, nawiążą do historii, architektury, krajobrazu, lokalnych tradycji i legend, wydarzeń politycznych, bądź społecznych, charakterystycznych dla miejscowej społeczności.

Liczymy też na to, że przeprowadzone warsztaty zainicjują w przyszłości kontynuację tej formy artystycznej w przestrzeni miejskiej Góry Kalwarii z udziałem lokalnych pasjonatów i twórców.

Artyści prowadzący warsztaty:

JUSTYNA SZELIGA – Magister Sztuki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze specjalnością: Malarstwo Ścienne w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego oraz Rysunek w Katedrze Rysunku ASP w Warszawie. Posiada na swoim koncie wiele prac z zakresu malarstwa ściennego, m.in. projekt i realizacja malowideł dla The Art Hotel Vienna, realizacja muralu na pięćdziesięciolecie PCKiSz w Ciechanowie na podstawie obrazu Bolesława Biegasa, projekt i realizacja malowideł ściennych w kościele parafialnym p.w. M.B. Szkaplerznej w Korzennej, nagroda w konkursie na projekt muralu dla Ratusza dzielnicy Rembertów w Warszawie.

KATARZYNA GĄGOL – Magister Sztuki Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie ze specjalnością Konserwacja Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, a także Magister Sztuki Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie ze specjalnością Malarstwo Ścienne w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego. Od 2013 do 2014 r. Asystentka w Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Od czerwca do listopada 2015 r. Pracownik Biura Wystaw w Domu Artysty Plastyka. Ma na swoi koncie liczne prace konserwatorskie m.in. konserwacja malarstwa ściennego w krużgankach Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, konserwacja polichromowanych drewnianych paneli i elementów rzeźbiarskich z gabinetu chińskiego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, konserwacja malarstwa ściennego w Muzeum Warszawskiej Pragi, konserwacja pięciu obrazów sztalugowych ze zbiorów Muzeum Miasta Warszawy, Konserwacja malarstwa ściennego w drewnianym kościele barokowym w Skomlinie (woj. Łódzkie).

MATEUSZ  ŁUGOWSKI – Magister Sztuki Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP na specjalizacji Malarstwo Ścienne w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego. Współtwórca wielu realizacji ściennych m.in. w Gościńcu Bernackich w Smołdzinie, Galerii Kolorów LIZ B.-H, muralu na fasadzie Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, projektu i realizacji malowideł ściennych w kościele parafialnym p.w. M.B. Szkaplerznej w Korzennej. W 2014 roku reprezentował pracownię malarstwa ściennego warszawskiej ASP na warsztatach "IP sgraffito Sofia ve.nu.sgra." w Sofii (Bułgaria) w ramach kursu LLP-Erasmus.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Współorganizator: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Koordynator: Sławosz Balcerzak (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 606 111 201

Wstęp wolny

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl