przejdź do treści

Do 2 marca, Warszawa | Arkadiusz Karapuda „Fragmenty”, Galeria XX1

Miejsca przedstawione na powierzchni tych obrazów, zuniwersalizowane i pozbawione łatwo rozpoznawalnych funkcji, mimo dopowiadających tytułów zostały jakby wypchnięte poza czas.

granatowo niebieska abstrakcja geometryczna

Arkadiusz Karapuda Fragmenty

7 lutego – 2 marca 2018 r. | Galeria XX1
Wernisaż
: 6 lutego (Wt)  18:00

Heterotopie to wybór prac malarskich z ostatnich trzech lat, które dotyczą problematyki miejsca, rozumianego jako tło dla potencjalnych zdarzeń. Bohaterem tak rozumianych obrazów staje się zatem w naturalny sposób widz-odbiorca. Miejsca przedstawione na powierzchni tych obrazów, zuniwersalizowane i pozbawione łatwo rozpoznawalnych funkcji, mimo dopowiadających tytułów zostały jakby wypchnięte poza czas. Funkcjonują one raczej w świecie idei, nie odnosząc się wprost do rzeczywistości i bezpośrednio jej nie cytując. Tak rozumiana przestrzeń, bliska platońskiemu terminowi <<chora>>, to miejsca niekonkretne, przechodnie i tymczasowe, zdefiniowane pod koniec lat 60. XX w. przez Michela Foucaulta właśnie jako tytułowe heterotopie.

Próby malarskich interpretacji tak rozumianych przestrzeni i miejsc są reprezentowane na wystawie, zarówno w postaci wielkoformatowych temperowych, olejnych czy woskowych płócien, jak i cyklu kilkudziesięciu małoformatowych prac na papierze.
     Arkadiusz Karapuda

Arkadiusz Karapuda – urodzony w Żyrardowie (1981). Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2002–2007). Dyplom z Wyróżnieniem Rektorskim w Pracowni prof. Marka Sapetto (2007). Zajmuje się przede wszystkim malarstwem, badając relacje pomiędzy umownością a iluzją w obrębie szeroko rozumianej problematyki przestrzeni i miejsca. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005, 2014) i laureat Nagrody Marszałka Województwa Zachodnio-Pomorskiego na 24. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (2012). Prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Prodziekan ds. Nauki i Badań Naukowych w macierzystej jednostce, w kadencji 2016-2020.

Wstęp wolny

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu

czerwona abstrakcja geometryczna

Zdjęcia z wernisażu zamieszczone na profilu Facebook/arek.karapuda

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl