przejdź do treści

Zuzanna Janin „Dom przekształcony w bryły geometryczne” *Galeria Foksal / Warszawa 2018

Refleksja artystki nad ponad 80-letnią historią jej rodzinnego domu w Warszawie, jego mieszkańców, budowniczych. Budynek był "świadkiem" ciekawej i złożonej historii rodziny oraz ludzi, którzy przezeń się przewinęli, a także dramatycznej historii miasta.

kula półprzezroczysta

Zuzanna Janin  Dom przekształcony w bryły geometryczne / Home transformed into geometric solids

21 września–10 listopada 2018 r. | Galeria Foksal
Wstęp wolny
Wystawę będzie można oglądać także w sobotę i niedzielę, 22–23 września w trakcie Warsaw Gallery Weekend, w godzinach 12–19:00

Solowa wystawa Zuzanny Janin Dom przekształcony w bryły geometryczne / Home transformed into geometric solids będzie osobistą refleksją artystki nad ponad 80-letnią historią jej rodzinnego domu, jego mieszkańców, ale także jego budowniczych. Będzie swoistym studium historii ludzi, na styku pamięci prywatnej i szeroko pojętej historii miasta.

Tytułowy dom mieści się przy dzisiejszej ulicy Karpińskiego 12 w Warszawie. Został zbudowany w latach 30. XX w. według projektu wybitnego polskiego architekta Kazimierza Tołłoczki, w obrębie Kolonii Dziennikarskiej na warszawskim Żoliborzu. Należał do dziadka artystki Tadeusza Czarneckiego. Przed wojną bywali tu wybitni przedstawiciele świata kultury, m.in. Witkacy i jego przyjaciel pianista Roman Jasiński.

Dom spłonął w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie został z trudem odbudowany z ruin, jednak już nie według oryginalnego projektu.

Dom spłonął w czasie Powstania Warszawskiego, w którym także walczył dziadek artystki (pseudonim "Uszycki", w zgrupowaniu "Kryska"). Po wojnie został z trudem odbudowany z ruin (zachowały się odłamki pocisków znalezione w gruzach), jednak już nie według oryginalnego projektu Tołłoczki. Dziś to typowy dom jednorodzinny z lat 50., ze spadzistym dachem, który nie jest pod ochroną Konserwatora Zabytków. Odbudowany „metodą gospodarczą” w trudnych warunkach realiów PRL, jest nie do końca spełnioną wypadkową projektu, potrzeb i możliwości.

Szczątki tej historii: gruz z remontu, znalezione podczas rozbiórki ścian i pod podłogą przedmioty – odpryski przeszłości i zebrane pamiątki rodzinne artystka utrwala w półprzezroczystej żywicy epoksydowej w formie brył geometrycznych składających się na architektoniczno-rzeźbiarską kompozycję.
 

Od lat 70. w dobudowanym aneksie mieściła się pracownia malarska matki artystki Marii Anto, która w czasie stanu wojennego prowadziła tu dom otwarty, udostępniała przestrzeń pracowni na debiuty artystyczne (m.in. Jarosława Modzelewskiego), spotkania i wydarzenia kulturalne. Swoją pierwszą pracownię miała tu także Zuzanna Janin. Remontowany obecnie żoliborski dom rodzinny Zuzanny Janin był zatem "świadkiem" niemalże 90-letniej, niezwykle ciekawej i złożonej historii rodziny oraz ludzi, którzy przezeń się przewinęli, a także dramatycznej historii miasta.

Szczątki tej historii: gruz z remontu, znalezione podczas rozbiórki ścian i pod podłogą przedmioty – odpryski przeszłości i zebrane pamiątki rodzinne artystka utrwala w półprzezroczystej żywicy epoksydowej w formie brył geometrycznych składających się na architektoniczno-rzeźbiarską kompozycję. Uzupełnia ją cykl około 30 fotograficznych portretów pt. BUDOWNICZOWIE uwieczniający niemal wszystkich wykonawców kolejnych prac budowlano-remontowych.

Koordynator: Katarzyna Krysiak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 22 827 62 43. 

W 2016 roku Zuzanna Janin uczestniczyła w wystawie
zbiorowej Miejsce w Galerii Foksal

 

kula podświetlona

Poprzednia wystawa:   

Galeria FoksalGALERIA FOKSAL działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Foksal 1/4 | Czynna: pn.-śr., pt., godz. 12:00-18:00; czw., godz. 12:00-19:00, www.galeriafoksal.pl 

 

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl