przejdź do treści

23 października, Łochów | „Wielka Mała Historia” – spektakl i warsztaty na 100.lecie odzyskania niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowaliśmy cykl pokazów teatralnych i warsztatów, których celem jest zainteresowanie dzieci historią ojczystą przez zwrócenie uwagi na historię rodziny.

chłopiec w czerwonej bluzie z łyżką

Najbliższe wydarzenie:

22 października, 10:00 | Góra Kalwaria
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, ul. Jana Białka 9

logo Wielka Mała HistoriaZ okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Mazowiecki Instytut Kultury przygotował na jesień specjalny cykl pokazów teatralnych i warsztatów edukacyjnych dla uczniów i ich nauczycieli, zatytułowany Wielka Mała Historia. Do udziału w tym wydarzeniu zostały zaproszone szkoły, biblioteki i ośrodki kultury z kilkunastu miejscowości Mazowsza. Głównym celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży historią ojczystą, między innymi poprzez zwrócenie ich uwagi na historię rodziny i najbliższego otoczenia. Projekt rusza 1 października i potrwa do końca grudnia 2018 roku. Na program składają się: monodram Listy do Skręcipitki w wykonaniu aktora Zacharjasza Muszyńskiego, warsztaty genealogiczne prowadzone przez dziennikarkę Małgorzatę Karolinę Piekarską, oraz zajęcia literacko-plastyczne z pisarką Justyną Bednarek. Uczestnicy spotkań będą mogli także wziąć udział w konkursie z nagrodami pt. Przedmioty, które mówią.

PAŹDZIERNIKLISTOPADGRUDZIEŃ

1 października | Łajski, Nowy Dwór
9:00  – Szkoła Podstawowa w Łajskach, ul. Kościelna 63
11:00 – Nowodworski Ośrodek Kultury, ul. I. J. Paderewskiego 1a

22 października, 10:00 | Góra Kalwaria
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, ul. Jana Białka 9

23 października, 12:00 | Łochów
Miejski I Gminny Ośrodek Kultury, ul. 1 Maja 22

30 października, 10:00 | Miętne
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji, ul. Główna 55

31 października, 10:00; 12:00 | Pułtusk
Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku, Plac Teatralny 2

Program na listopad podamy niebawem.
Program na grudzień podamy niebawem.

Wstęp na wydarzenia wolny, ale lista zapisów niestety już zamknięta.

aktor w kamizelce, patrzy prosto w obiektyw

Tytuł Listy do Skręcipitki został zaczerpnięty z fragmentu jednego z listów, które są  kanwą tekstu monodramu. Autentyczne listy Antoniego Adamskiego do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej pisane w latach 1913-1918 są specyficznym zapisem miłości autora do żony i tęsknoty za nią. Wysyłane z położonego w Szafranowie na terenie Baszkirii za Uralem sanatorium dla osób chorych na gruźlicę stanowią nie tylko dokument minionej epoki, ale przede wszystkim pokazują niezwykłe emocje, a wszystko dzięki niezwykłemu talentowi literackiemu ich autora. Są też swoistym zapisem miłości do Ojczyzny znajdującej się wtedy pod zaborami. Jest w nich wiele obserwacji ówczesnych stosunków polsko-rosyjskich, postrzegania Polaków przez Rosjan i Rosjan przez Polaków.  W listach jest też dramaturgiczne pęknięcie spowodowane wybuchem I Wojny Światowej, a potem Rewolucji. Oto ich autor nagle na blisko cztery lata zostaje oddzielony od rodziny. Wesołe, pełne anegdot opowieści z Sanatorium zmieniają się w dramatyczne wołanie o miłość i pytanie, czy wy mnie tam w Polsce jeszcze pamiętacie. Pytanie tym dramatyczniejsze, że ich chory na gruźlicę autor, coraz bardziej podupada na zdrowiu.

WYKONAWCY
Małej wielkiej historii

portret kobiety w czerwonej marynarce

MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA – pisarka i dziennikarka, z wykształcenia historyk sztuki, a z zamiłowania varsavianistka i zapalona blogerka – prowadzi blok genealogiczny piekarscy.com.pl. Współpracowała przez wiele lat z TVP, gdzie emitowane były jej reportaże. Była związana z TVP Warszawa, a szczególnie z najstarszym programem informacyjnym Telewizji Polskiej – „Telewizyjnym Kurierem Warszawskim”. Na antenie TVP realizowała programy autorskie m.in. : „Dżingiel”, „Wiarus”, „Detektyw warszawski, czyli na tropie miejskich tajemnic”. Dla TVP zrealizowała kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i reportaży. Przez 12 lat współpracowała z dwutygodnikiem „Cogito”. Publikowane tam felietony „Wzrockowisko” ukazały się drukiem, jako książka. Opublikowała cztery powieści dla młodzieży (Klasa pani CzajkiTropicieleDzika LO-teria), których akcja rozgrywa się na Saskiej Kępie, gdzie sama mieszka i skąd pochodzą jej przodkowie. Wśród nich pradziadkowie: Antoni Adamski (zwany Antoleńkiem) i Leokadia Karolina z Przybytkowskich Adamska, czyli… autor listów i ich adresatka – tytułowa Skręcipitka.

zachariasz muszynski fot jedrzej chmielewski min

ZACHARJASZ MUSZYŃSKI –  aktor teatralny i filmowy, studiował na Akademii Teatralnej w Kijowie, w Polsce studiował m.in. śpiew operowy, muzykologię i dyrygenturę. Grał w wielu polskich filmach i serialach (m.in. w filmach Wojciecha Smarzowskiego, Agnieszki Holland, Filipa Bajona, Jana Kidawa-Błońskiego) i na scenach polskich teatrów. W 2013 roku wystąpił z patriotycznym monodramem Listy do Skręcipitki opartym o listy polskiego kolejarza Antoniego Adamskiego pisane w latach 1914-1918 do żony z sanatorium za Uralem. Spektakl miał premierę w czasie Święta Saskiej Kępy, gdyż bohaterowie monodramu byli jej mieszkańcami. Monodram był też pokazywany w Muzeum Niepodległości w ramach obchodów Święta Niepodległości w 2013 roku, a także na kilku festiwalach teatralnych.  Nominowany do FeFe na XIV Festiwalu Felliniada za film autorski Jahwe w 2007 roku, zwycięzca 5. edycji Obserwatorium Artystycznego „Entrée” organizowanego przez Teatr Rozrywki w Chorzowie w 2014 roku.

Justyna Bednarek fot Julita Delbar Klitka Atelier min

JUSTYNA BEDNAREK – romanistka, dziennikarka, tłumaczka oraz autorka książek dla dzieci. Przez wiele lat pracowała jako tłumaczka z języka francuskiego i redaktorka pism kobiecych. W roku 2004 wydała trzy wierszowane bajeczki o skrzacie Lenku (Lenek i podróżLenek i gwiazdkaLenek i polowanie), opublikowane przez wydawnictwo Skrzat. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, wydane w 2015 roku przez Poradnię K, są jej powrotem do literatury dziecięcej. Zilustrowane przez Daniela de Latour Skarpetki zdobyły kilka nominacji i nagród. W roku 2016 ukazały się jej dwie kolejne książki: Pięć sprytnych kun z ilustracjami Daniela de Latour oraz W to mi graj. Bajki muzyczne, z malarskimi grafikami Józefa Wilkonia. W 2017 roku ukazała się druga część przygód skarpetek, a także serial animowany.

kobieta i dzieci w szkolnej klasie

Główny organizator: Mazowiecki Instytut Kultury.

Partnerzy: Nowodworski Ośrodek Kultury, SP im. St. Moniuszki w Łajskach, Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku.

Koordynator: Elżbieta Szymańska (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 58 64 265, 799 277 899.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl