przejdź do treści

do 31 MARCA | Wystawa Razem w komiksie, w ramach Polsko-czeskiej wiosny literatury 2019

Wystawa Razem w komiksie
21-31 marca 2019 r.

Od 21 do 30 marca w Sali Elektorskiej Mazowieckiego Instytutu Kultury można obejrzeć prace nagrodzone w polsko-czeskim konkursie pt. Razem w komiksie, organizowanym przez Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Polski w Pradze i Mazowiecki Instytut Kultury. Konkurs był inspirowany historią Polski i Czech i poświęcony polskim oraz czeskim bohaterom narodowym (m.in. takim jak: Jan Masaryk, Ignacy Paderewski, Milada Horáková, Věra Čáslavská, bracia Mašínowie, Ryszard Siwiec, Jan Palach, Irena Sendlerowa).  

Wystawa Razem w komiksie
21 marca w Mazowieckim Instytucie Kultury odbył się wernisaż wystawy prac  nagrodzonych w polsko-czeskim konkursie Razem w komiksie, w którym wzięli udział przedstawiciele Ambasady Czeskiej, Czeskiego Centrum w Warszawie oraz dyrekcji MIK-u. Specjalnymi gośćmi byli sami laureaci z Polski, którzy otrzymali polski katalog wystawy, przygotowany  przez Mazowiecki Instytut Kultury, Instytut Polski w Pradze i Fundację Meritum. Wśród publiczności znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Łajskach, którzy wystąpili z koncertem muzycznym dla uczestników wernisażu. Dla nich organizatorzy przygotowali prelekcję historyczną na temat czeskich bohaterów komiksów, którą przedstawił historyk Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego. O sztuce komiksu młodzieży opowiedzieli zaproszeni  artyści – graficzka i ilustratorka książek Aleksandra Cieślak, zarazem jurorka konkursu, oraz Krzysztof Gawronkieiwcz – jeden z najbardziej cenionych w Polsce i zagranicą autorów komiksów.

Fotorelacja:

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających do 31 marca 2019 roku.

Wystawa stanowi część programu Polsko-czeskiej wiosny literatury 2019, którego szczegółowy program zostanie ogłoszony 29 marca 2019 roku.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl