przejdź do treści

Do 19 LIPCA, Warszawa | Izabella Bryzek "Nieistniejąca roślina" GALERIA XX1

Izabella Bryzek Nieistniejąca roślina

Wernisaż: 14 czerwca (pt.)  18:00

15 czerwca– 19 lipca 2019r.

Izabella Bryzek, Nieistniejąca roślina obraz

(...)

Stoję przy sztucznym zbiorniku z wodą. Jedną osobę trzymam za rękę, druga wskazuje dłonią na niewielką tabliczkę z opisem. Proponuje mi zwrócenie uwagi na wydrukowany tekst, ciekawostkę.

Jest to opis rośliny odkrytej w rejonie lasów Amazonii. Czytam, że kwiaty tej rośliny wytwarzają ciepło i zapach wabiący żuki. Owady wlatują do ich kielichów i zostają w nich uwięzione na noc. W tym czasie kwiaty zmieniają się z żeńskich na męskie, a barwa ich z białej na różową. Po zapyleniu żuk wydostaje się spomiędzy płatków odlatując do kolejnego pąku, natomiast zapylony kwiat tonie w wodzie, na której jeszcze przed chwilą się unosił.

W ten sposób moje wspomnienia stały się wspólne ze wspomnieniami tysięcy innych osób, które przeczytały ten sam opis. Poznaliśmy amazońską roślinę, której (większości z nas) nigdy nie będzie nam dane oglądać razem z żukiem, gdyż w ogrodach botanicznych zapylane są ręcznie. A jednak każde z nas widziało ten proces chociaż przez moment w swojej wyobraźni. I teraz, gdy któreś z nas o tym pomyśli, żuk zapyla kwiat na innym krańcu świata.

(...)

Żuk zamykany na noc w kwiecie nigdy nie będzie tak ważny jak afery międzynarodowe, a mimo to, mam nieodparte wrażenie, że każdy z nas powinien odszukać swój "mało ważny", roślinny, zwierzęcy, pozaziemski, a przede wszystkim nieczłowieczy "mit", do którego będzie wracać myślami.

Czuję, że ja i ta nieistniejąca roślina mamy wspólną przeszłość.

(Izabella Bryzek)

Izabella Bryzek urodziła się w 1989 roku w Warszawie. W 2013 roku ukończyła studia z Wyróżnieniem Rektorskim na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych między innymi w Tate Liverpool, CSW Warszawa, BWA Zielona Góra, Galeria Promocyjna, Oxford University Press. Posługuje się różnymi mediami i technikami, takimi jak malarstwo, instalacja, fotografia, kolaż. Głównym tematem, jaki podejmuje w swojej twórczości, jest relacja człowieka z kosmosem (naturą) i kontemplacja jego w nim miejsca.

 

Koordynator/kontakt: Agnieszka Rogóz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 620 78 72

 

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl