przejdź do treści

4 LISTOPADA, Warszawa | Maria SŁAWEK, Radosław KUREK, ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ

Ona: Maria SŁAWEK  –  Solistka i kameralistka, wykonuje utwory z różnych epok, od baroku po współczesność – szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują dzieła Mieczysława Weinberga.

On: Radosław KUREK Jego siła jako artysty tkwi w niezwykłej elastyczności we współpracy z innymi muzykami, dlatego jest szczególnie ceniony jako partner w muzyce kameralnej.

Arcydzieła muzyki kameralnej

ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ

4 LISTOPADA  19:00  

Bilety:  15 zł

kup bilet

PROGRAM:

Johannes Brahms

III Sonata skrzypcowa d-moll op. 108

Allegro

Adagio

Un poco presto e con sentimento

Presto agitato

Czy kameralistyka wymaga stałej pracy z jednym partnerem? Nie koniecznie. Dziś wielu młodych kameralistów, łączy aktywność kameralną z solową, i nie rzadko występuje w najprzeróżniejszych formacjach. Tak jest w przypadku duetu Sławek- Kurek. Muzycy związani z różnymi ośrodkami muzycznymi (Kraków, Bydgoszcz) spotykają się do pracy nad konkretnym projektem. Grają wiele muzyki kameralnej , ale nie stronią od grania solo.

III Sonata skrzypcowa d-moll Brahmsa (ostatnia sonata skrzypcowa) odznacza się wyjątkowym dramatyzmem. Zwłaszcza obfitują w spięcia i dramatyczne kulminacje skrajne części tego czteroczęściowego dzieła. Części środkowe pozwalają odetchnąć. W drugiej  kantylenowej części zdecydowanie dominują skrzypce, a w delikatnym scherzu , rola prowadzącego przechodzi do fortepianu. Jednak sonata w całości jest w pełni satysfakcjonująca dla obu wykonawców. Jest bardzo efektowna i wymaga dużej sprawności technicznej. 

WYKONAWCY:

Maria SŁAWEK  –  Solistka i kameralistka, wykonuje utwory z różnych epok, od baroku po współczesność – szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują dzieła Mieczysława Weinberga.

Występowała w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Belgii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie i w USA. W sezonie artystycznym 2017/18 była artystką rezydentką Filharmonii Krakowskiej.

Od roku 2007 Maria Sławek gra w duecie z pianistą Piotrem Różańskim. W 2012 roku ukazała się ich pierwsza płyta z sonatami Schumanna i Prokofiewa, wydana przez Agencję Koncertowo-Wydawniczą „Castello”. Trzy lata później Artyści nagrali dzieła na skrzypce i fortepian Weinberga – album, opublikowany przez wydawnictwo fonograficzne CD Accord, został objęty patronatem Programu II Polskiego Radia, otrzymał również bardzo dobre recenzje w prasie polskiej i zagranicznej (m.in. w magazynie „The Strad”). Od 2009 roku, wraz z Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik, Arturem Rozmysłowiczem, Marcinem Zdunikiem i Rafałem Kwiatkowskim, Artystka współtworzy wyjątkowy zespół – sekstet smyczkowy. Nagrania z Jej udziałem były wielokrotnie prezentowane na antenie Polskiego Radia.

Skrzypaczka w 2007 roku otrzymała Nagrodę maestro Jerzego Katlewicza przyznawaną wyróżniającym się studentom krakowskiej Akademii Muzycznej. W latach 2010, 2013 i 2018 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (m.in. w ramach programu Młoda Polska). Zdobyła Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Krakowa w 2011 roku, znalazła się także wśród laureatów Nagrody Solti Foundation.

Maria Sławek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie od 2011 roku pracuje w Katedrze Skrzypiec i Altówki, obecnie na stanowisku adiunkta. Kształciła się pod kierunkiem wybitnych muzyków – Wiesława Kwaśnego i Dory Schwarzberg (Wiedeń). Swoje umiejętności doskonaliła także pod kierunkiem Kai Danczowskiej, Maxima Vengerova i Wandy Wiłkomirskiej. W 2019 roku ukończyła Podyplomowe Studia Polsko-Żydowskie w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie.

Artystka gra na instrumencie Charles'a Francois Ganda z pracowni Nicolasa Lupota (Paryż 1817).

Radosław KUREK Jego siła jako artysty tkwi w niezwykłej elastyczności we współpracy z innymi muzykami, dlatego jest szczególnie ceniony jako partner w muzyce kameralnej.

Od zdobycia Wyróżnienia The Bridget Doolan Prize za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie w 2012 roku oraz zwycięstwa na XV Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w austriackim Pörtschach w 2008 roku (wraz z wiolonczelistą Georgyim Lomakovem) Radosław Kurek intensywnie pracuje nad poszerzaniem swojego repertuaru. Stale doskonali wysokie umiejętności na polu interpretacji muzyki kameralnej i dzieli się swoją wrażliwością z publicznością, wykonując muzykę od klasycyzmu do współczesności na starannie przemyślanych recitalach solistycznych.

Jego siła jako artysty tkwi w niezwykłej elastyczności we współpracy z innymi muzykami, dlatego jest szczególnie ceniony jako partner w muzyce kameralnej.
Owocem wielu muzycznych spotkań pianisty są nagrania dla takich wytwórni płytowych, jak niemiecka GENUINE Classics, Bayerischer Rundfunk, ANAGRAM, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, DUX, Soliton czy BeArTon.

Artysta uczestniczył w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, występując zarówno jako solista, jak i kameralista w Austrii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Japonii, Egipcie, USA oraz licznych miastach Polski. Grywał między innymi w Malmö Live Konserthus, Gamle Logen Concert Hall w Oslo,  Auditorium Augustianum w Watykanie, Festsaal w Wiedniu, Auditorium al Duomo we Florencji, a także w salach Filharmonii Narodowej, Pomorskiej, Krakowskiej, Bałtyckiej, Wrocławskiej i Łódzkiej oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
Jako solista występował między innymi z orkiestrami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Wrocławskiej oraz z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” i Capellą Bydgostiensis pod dyrekcją wielu znakomitości dyrygenckich, takich jak Jacek Kaspszyk, Jose Maria Florencio, Michał Nesterowicz czy Jakub Chrenowicz. Partnerował też tak wybitnym artystom, jak Konstanty Andrzej Kulka, Roman Jabłoński czy Jadwiga Kotnowska; współpracował również
z Robertem Kabarą, Wiesławem Kwaśnym i Agatą Zubel.

Ponadto, jako solista lub pianista, kameralista uczestniczył oraz zdobywał nagrody i wyróżnienia w konkursach w Indianapolis, Genewie, Monachium, Terni, Shumen, Narwie, Florencji, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Katowicach.

Radosław Kurek ukończył z Wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, pozostając jej asystentem w latach 2008–2009. Swój kunszt doskonalił pod kierunkiem wielu szeroko cenionych artystów, takich jak Pavel Vernikov, Niklas Schmidt, Sebastian Hamann, Viera Nossina, John O’Conor, Ewa Pobłocka, Maja Nosowska czy Szabolcs Esztenyi.

Od jesieni 2009 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta. Tam też w 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.

Koordynator/kontakt: Dorota Chotyńska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 58 64 226

Organizator: MIK

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl