przejdź do treści

24 LUTEGO, Warszawa | ANDRZEJ ZAUCHA SONGBOOK, Swing Club

Oprócz znanych przebojów, tj. Byłaś serca biciem czy Siódmy rok zaprezentowanych zostanie wiele innych, zapomnianych utworów, które leżakowały na archiwalnych półkach ponad trzy dekady, a po latach będą przeżywały swoją kolejną premierę, ale już w jazzowej odsłonie.

Andrzej Zaucha, Janusz Szrom

24 LUTEGO 2020 r. (pon.)  19:00

ANDRZEJ ZAUCHA SONGBOOK

Swing Club

Wykonawcy:

Janusz Szrom – śpiew

Andrzej Jagodziński – fortepian

Andrzej Łukasik – kontrabas

Marcin Jahr – perkusja

Anna Markowska – prowadzenie koncertu

Bilety: 25 zł

kup bilet

Lutowy koncert Swing Club nosi tytuł Andrzej Zaucha SongBook. Poświęcony jest wybitnemu polskiemu wokaliście. Tytuł został bezpośrednio zaczerpnięty od zbioru opracowanego w formie wydawnictwa nutowego przez Janusza Szroma – wspaniałego polskiego wokalistę, nauczyciela akademickiego Wokalistyki Jazzowej (Akademia Teatralna w Warszawie, Akademia Muzyczna w Poznaniu).

Program koncertu powstał z utworów ułożonych chronologicznie, wg dat ich nagrywania przez Andrzeja Zauchę. Oprócz znanych przebojów, tj. Byłaś serca biciem czy Siódmy rok zaprezentowanych zostanie wiele innych, zapomnianych utworów, które leżakowały na archiwalnych półkach ponad trzy dekady, a po latach będą przeżywały swoją kolejną premierę, ale już w jazzowej odsłonie. Wykonawcami koncertu będą czołowi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej: Janusz Szrom /śpiew/, Andrzej Jagodziński /fortepian/, Andrzej Łukasik /kontrabas/ i Marcin Jahr /perkusja/.

Trzy tomy wydawnictwa Andrzej Zaucha SongBook ukazały się nakładem Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorem okładek jest znany polski malarz, grafik, twórca plakatów – Rafał Olbiński. Autorem zdjęć, które znajdują się w wydawnictwie, jest Marek Karewicz.

Tak o swoim dziele pisze jego autor – Janusz Szrom:

Przekazuję w Państwa dłonie dowód mojej wieloletniej fascynacji muzycznym talentem Andrzeja Zauchy. Praca ta w jakimś sensie stanowi hołd złożony temu wybitnemu wokaliście śpiewającemu muzykę określaną mianem «popularnej». Użycie tego terminu w kontekście języka artystycznego, jakim posługiwał się Zaucha, uważam za jak najbardziej celne. Dzięki temu, że od zawsze wymykał się on wszelkim stylistycznym ramom, otrzymujemy zbiór stanowiący przegląd kompozytorów oraz autorów tekstów piszących w owym czasie dla artysty, a obejmujący swoim zasięgiem bardzo różne od siebie muzyczne gatunki oraz style. W trzech prezentowanych tomach zostało zgromadzonych 240 premierowych tytułów po raz pierwszy zaśpiewanych przez artystę. (…..)

Utwory, które udało mi się pozyskać z archiwów Regionalnych Ośrodków Polskiego Radia oraz Telewizji, często żyły jednodniowym życiem, a następnie wracały na archiwalne półki by następnie «leżakować» tam przez kolejnych 30 i więcej lat.

Dziś po zgromadzeniu tak wielkiego artystycznego kapitału tego wybitnego wokalisty śmiem twierdzić, że jest on artystą w ogóle niedocenianym i ogólnie mało znanym.

Nuty zdecydowałem się napisać w taki sposób, aby nie zamykać do nich dostępu ludziom, którzy nie potrafią «zdekodować» branżowego, specyficznego zapisu nazywanego potocznie funkcjami (akordami). W tym celu oprócz samej linii melodycznej, jak to zwykle się robi, oraz przypisanych do niej wspomnianych funkcji (akordów) dokonałem syntezy akompaniamentu pod postacią uproszczonej tzw. «fortepianówki», co pozwala osobom nieczytającym zapisu funkcyjnego na zrealizowanie akompaniamentu.

Napisanie nut do jednego tylko utworu zajmuje profesjonaliście ok. 4 do 5 godzin. Wspominam o tym wyłącznie w celu naświetlenia skali przedsięwzięcia. Właśnie z tego powodu odczuwamy brak podobnego typu opracowań dotyczących kompletu twórczości danego artysty. Takie książki można zakupić w Stanach Zjednoczonych i nazywane są SongBookami. Jedynym Polskim Songbookiem jest wydawnictwo zawierające całość twórczości Agnieszki Osieckiej.

Wartością «dodaną» mojej pracy nad napisaniem nut do wszystkich utworów zaśpiewanych przez Andrzeja Zauchę jest zapoznanie się z jego «artystycznym językiem» oraz zgromadzenie wszystkich nagrań, jakich dokonał na przestrzeni swojego krótkiego życia.

Zdobyta wiedza niejako automatycznie przerodziła się w kolejny pomysł: stworzenie programu koncertowego skonstruowanego z jego piosenek, ułożonych chronologicznie wg dat ich nagrywania. Taki porządek utworów znakomicie naświetla drogę artystyczną artysty i w arcyciekawy sposób pokazuje kierunek rozwoju jego artystycznego języka.

 Koordynator/kontakt: Piotr Mazur, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 586 42 35

 Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Współfinansowanie: STOART

 Pętla indukcyjna

Osoby słabosłyszące (korzystające z pętli indukcyjnej) proszone są o zajmowanie miejsc zarezerwowanych w  rzędzie 2.

Koncerty Swing Clubu wspiera: Związek Artystów Wykonawców STOART     stoart male dociete

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl