przejdź do treści

ODWOŁANE! 13–15 MARCA | I FESTIWAL KOSMICZNY IM. ELLEN RIPLEY

Z przykrością informujemy, że wydarzenia I Festiwalu Kosmicznego im. Ellen Ripley, w związku z sytuacją zwiększonego ryzyka zakażeniem wirusem COVID-19 w Polsce, zostały wstrzymane do odwołania.

WIĘCEJ >>>  Oświadczenie MIK o środkach zapobiegawczych w związku występowaniem koronawirusa

I Festiwal Kosmiczny im. Ellen Ripley, w skład którego wchodzą: maraton pisania opowiadań pod przewodnictwem Pawła Matuszka, seanse SF. przygotowane przez VHS Hell, projekcja dokumentu Wojna Gwiazd, panel dyskusyjny z ekspratami na temat kosmicznej popkultury, turniej gier na oldschoolowe konsole.

Grafika projektu

13–15 MARCA

I FESTIWAL KOSMICZNY IM. ELLEN RIPLEY

wstęp wolny

13 MARCA/piątek

10:00-17:00 FANTASTYCZNA DWUNASTKA. Maraton pisania
* blok I: 10:00-12:00
* blok II: 12:30-14:30
* blok III: 15:00-17:00 20:00 VHS HELL
* prelekcja o filmie
* sens filmu "Creepozoids" (1987)

14 MARCA/sobota

10:00-17:00 FANTASTYCZNA DWUNASTKA. Maraton pisania
* blok I: 10:00-12:00
* blok II: 12:30-14:30
* blok III: 15:00-17:00 17:00-20:00 OLDSCHOOL!
* retro giereczki: Pegasus i Nintendo
* planszówki 20:00 VHS HELL
* prelekcja o filmie
* seans filmu "The Humanoid" (1979)

15 MARCA/ niedziela

10:00-15:00 FANTASTYCZNA DWUNASTKA. Maraton pisania
* blok I: 10:00-12:00
* blok II: 12:30-14:30 15:00 WOJNA GWIAZD
* prelekcja o filmie
* seans filmu dokumentalnego "Wojna Gwiazd" (2018)

18:00 FINAŁ

Paweł Matuszek: Studiował Filozofię i Organizację Produkcji Telewizyjno-Filmowej. Mieszka i pracuje w Warszawie.

w latach 2006–2010 redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Fantastyka”, w latach 2010–2011 – redaktor naczelny kwartalnika „Fantasy & Science Fiction” (edycja polska), wydawanego przez wydawnictwo Powergraph.

Jest autorem wydanej w 2011 roku powieści fantasy Kamienna Ćma, nominowanej do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Publikował recenzje literackie i komiksowe m.in. w periodykach: „Nowa Fantastyka”, „Przekrój”, „Życie Warszawy”, „Ozon”, „Aktivist”, „Newsweek” i „Fluid”.

Był jednym z jurorów pierwszej edycji Nagrody im. Jerzego Żuławskiego.

więcej o maratonie pisania fantastyki„FANTASTYCZNA DWUNASTKA” prowadzonym przez Pawła Matuszka>>

Wojna Gwiazd to film dokumentalny na temat polskiej wersji zjawiska Star Wars na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Twórcy filmu zabierają nas w sentymentalną podróż w czasy PRL-u, kiedy to najciekawsze zjawiska z dziedziny kultury objawiały się poza jej głównym nurtem, a uczestnicy życia społeczno-kulturalnego kierowali wzrok na Zachód, zerkając przez powiększające się otwory w rdzewiejącej „żelaznej kurtynie”. Autorzy postawili sobie za cel zgromadzenie i utrwalenie w filmowej formie możliwie pełnej wiedzy na temat ówczesnych wydarzeń związanych z genezą polskiego fandomu Star Wars, a swoją narrację budują w oparciu o liczne źródła, do jakich zdołali dotrzeć i wywiadów z kompetentnymi osobami – zarówno badaczami pokrewnych tematów, jak i uczestnikami opisywanych wydarzeń. Jako jeden z ważniejszych motywów swego działania ujawniają ambicję uchwycenia kontekstu historycznego opisywanych wydarzeń i chęć podjęcia refleksji na temat zderzenia ludzkiej fascynacji tym co piękne, dobre i metafizyczne z szarością życia w zastanej rzeczywistości.

VHS HELL to cykliczne pokazy filmów klasy B. To również nasz nostalgiczny hołd dla amerykańskiego kina grindhouse spod znaku double feature i polskiej rzeczywistości doby transformacji ustrojowej, jaka zaszła na przełomie lat 80. i 90.
Chcemy, abyście przypomnieli sobie czasy, kiedy po upadku komunizmu na osiedlach zaczęły rządzić wypożyczalnie wideo, a wszyscy bezkrytycznie zachłystywali się Zachodem.

Na naszych pokazach zobaczycie filmy zapomniane, absurdalnie nakręcone, tandetne i niesmaczne, a jednocześnie perwersyjnie fascynujące.
Gumowym potworom, opętanym seksem kosmitom i punkom ery nuklearnego Holokaustu zawsze towarzyszy głos znudzonego lektora i trzaski porysowanej taśmy video. Zupełnie jak 20 lat temu!

Koordynator/kontakt: Judyta Bednarczyk, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 586 42 46; Aleksandar Ćirlić, 22 586 42 60 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Współorganizatorzy/Partnerzy: partnerstwo czasopisma „PIXEL”

Z przykrością informujemy, że wydarzenia I Festiwalu Kosmicznego im. Ellen Ripley, w związku z sytuacją zwiększonego ryzyka zakażeniem wirusem COVID-19 w Polsce, zostały wstrzymane do odwołania.

WIĘCEJ >>>  Oświadczenie MIK o środkach zapobiegawczych w związku występowaniem koronawirusa

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl