przejdź do treści

13 MARCA, Warszawa | Irmina Staś "Ząb w ząb", GALERIA FOKSAL

Tytuł wystawy Ząb w ząb jest parafrazą dwóch sformułowań: wywodzącego się ze starożytnego, babilońskiego kodeksu praw „ząb za ząb” i potocznego „kropka w kropkę”.

Irmina Staś Ornament 138 2019 olej na płótnie 160 x 190 cm. Dzięki uprzejmości artystki

Irmina Staś Ząb w ząb

Wernisaż: 13 marca (pt.)  18:00

do 30 kwietnia

Tytuł w czytelny sposób opisuje kompozycję nowych obrazów Irminy Staś, będących rozwinięciem serii Ornamenty zapoczątkowanej przez artystkę w 2018 roku. Jednocześnie nawiązuje do poruszanej w nich idei genetycznego podobieństwa, identyczności i nieuchronności losu.

 Te wielkoformatowe płótna, pokryte uproszczonym wizerunkiem zęba zmultiplikowanego w rytmicznych układach, złowrogo wyłaniających się z czarnego tła, powodują dojmujące przeczucie zagłady, końca egzystencji, nie tylko gatunku ludzkiego, lecz końca ożywionej natury. Pozostają tylko zęby i nic.

W serii prac Ornamenty Irmina Staś sprowadza pojedyncze fragmenty ciała (np. oko, pierś, paznokieć, ząb) do wyabstrahowanych z kontekstu,  uproszczonych graficznie form, które, poddane zwielokrotnieniu, tworzą kompozycje nasuwające na myśl desenie charakterystyczne dla tkanin lub tapet. Artystkę interesuje szczególnie znaczenie ornamentu, który od najdawniejszych czasów nie tylko podnosił walory estetyczne architektury i rzemiosła artystycznego, ale również niósł w sobie symboliczne treści: „W dekoracyjnych «Ornamentach»  zaszyfrowałam takie treści, jak bliskość, genetyczne podobieństwa, tożsamość, przyciąganie się i niepewność bycia w świecie i relacjach, nieuchronne i monotonne dążenie do kresu, do śmierci, zatracenie cech indywidualnych”.

Irmina Staś urodziła się w 1986 roku. W 2012 roku uzyskała Dyplom magisterski w Pracowni prof. Leona Tarasewicza na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie pracuje jako asystentka prof. Pawła Susida w Pracowni Koncepcji Obrazu.

Artystka maluje wyobrażenia o tkankach roślin i zwierząt, jak również, obrazy wpisujące się w formułę czystej abstrakcji. Interesują ją zagadnienia takie, jak tożsamość, wspólnotowość, genetyczne podobieństwa, niepewność bycia w świecie i relacjach, a także cykliczne oraz nieodwracalne zmiany, jakie zachodzą w środowisku naturalnym.

Prace Irminy Staś pokazywane były na wystawach indywidualnych w BWA w Zielonej Górze (2019), Galerii Le Guern w Warszawie (2017, 2019), Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim (2018), Galerii Krynki (2018), Galerii Wizytującej w Warszawie (2013, 2016), Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (2016), Strabag - Kunstforum Artlounge (2014). Artystka brała także udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in w Muzeum Narodowym w Gdańsku (2019), Contemporary Art Centre, Velez-Malaga w Hiszpanii (2016), 42. i 41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA w Bielsko-Białej (2015, 2013), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Mińsku na Białorusi (2015). Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019, 2015), finalistką Strabag Artaward International (2013). W 2013 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w drugiej edycji konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie.

Irmina Staś Ornament 140 2019 olej na płótnie 195 x 300 cm. Dzięki uprzejmości artystki.

Kuratorka: Katarzyna Krysiak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 827 62 43

Galeria FoksalGALERIA FOKSAL działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Foksal 1/4 | Czynna: pn.-śr., pt., godz. 12:00-18:00; czw., godz. 12:00-19:00, www.galeriafoksal.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl